14:57 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Eșec usturător Farul Constanța, 1-5 cu CFR Cluj, în ultimul meci din play-off. „Marinarii“ încheie campionatul pe locul patru

18 May, 2024 23:05 1475 Marime text

Farul Constanța, campioana României din sezonul 2023/2024, a încheiat astăzi meciurile din turneul play-off al Superligii 2023/2024, cu o dispută în deplasare cu CFR Cluj.

„Marinarii“ au înregistrat un eșec usturător, 1-5, după ce gazdele au condus la pauză cu 4-0, scor stabilit încă din minutul 37!

Au marcat Deac '8 (penalty), Tachtsidis '16, Muhar '22, Bîrligea '37, Otele '87 / Cr. Ganea '65.

Au evoluat:

CFR Cluj (antrenor, Dan Petrescu): Sava - Mogoș (89 Manea), Boben, Kresic, Camora - Tachtsidis (84 Avounou), Keita (89 Ilie), Muhar - Deac (89 Fica), Bîrligea (76 Godly), Otele. Rezerve: Hindrich, Bălgrădean - Abeid, Ajeti, Aussi, Kaddouri, Serebe.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, Gustavo, Ganea (75 Doicaru) - Vînă (46 Casap), Queiros, Grameni (67 N. Popescu) - Grigoryan (46 Rivaldinho), L. Munteanu, Andronache (67 Dănuleasă). Rezerve: Mușat - Dussaut, Cercel, Boli, Nedelcu, Banu, Deaconu.

Farul a încheiat sezonul 2023-2024 cu un eșec neașteptat, cel puțin prin diferența de pe tabelă, scor 1-5 . O partidă în care gazdele au fructificat fiecare oportunitate din prima repriză, când au marcat patru goluri, însă trebuie menționat că prima reușită, din penalty, din min.8, a fost repetată de centralul Radu Petrescu, după ce Buzbuchi apărase lovitura executată inițial de Deac... Din acel moment s-a rupt și echilibrul jocului, gazdele mărindu-și apoi considerabil avansul până la pauză. Ganea a redus din diferență în min.65 cu un șut plasat din colțul marginea careului mic, dar scorul final, 5-1, l-a stabilit Otele în min.87 după un contraatac, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Farul Constanța a încheiat campionatul pe locul patru, după ce Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care îi amenința această poziție, a cedat cu 2-3 în deplasare cu Universitatea Craiova.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)

Hagi - „Mergem cu convingere și curaj, pentru a încerca să câștigăm“ (VIDEO)