03:14 06 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Franța, în semifinale, după ce a învins Portugalia la penalty-uri. Program sferturi sâmbătă, 6 iulie 2024 (GALERIE FOTO)

06 Jul, 2024 01:04 189 Marime text

S-a stablit prima semifinală a Campionatului European de fotbal din Germania: Spania – Franța, a doua echipă avansând în penultimul act după ce a învins în sferturi Portugalia, scor 5-3 după executarea loviturilor de departajare.

La finele celor 90 de minute de joc și a prelungirilor, scorul a fost 0-0.

La penalty-uri au marcat Ousmane Dembele, Youssouf Fofana, Jules Kounde, Barcola, Theo Hernandez, respectiv Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva și Nuno Mendes, ratând Joao Felix.

Loviturile de departajare nu l-au mai găsit pe teren pe Mbappe, căpitanul Franței, înlocuit în prelungiri din pricina problemelor la nas, în zona în care se accidentase în meciul cu Austria.

Semifinala Spania - Franța se va juca marți, 9 iulie, de la ora 22.00, la Munchen.

Celelalte două meciuri din sferturi se vor juca sâmbătă, 6 iulie (în direct la Pro TV): Anglia - Elveția (ora 19.00, Dusseldorf) și Olanda - Turcia (ora 22.00, Berlin), urmând ca învingătoarele să se dueleze în a doua semifinală, miercuri, 10 iulie, de la ora 22.00, la Dortmund.

Câștigătoarea EURO 2024 se va stabili duminică, 14 iulie 2024, în finala de la Berlin, care se va juca de la ora 22.00.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)

Spania, prima semifinalistă. A învins Germania, după prelungiri (GALERIE FOTO)