06:01 16 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024. LIVE TEXT Spania, campioană continentală, după ce a învins Anglia în finală (GALERIE FOTO)

14 Jul, 2024 21:51 749 Marime text

UPDATE:

Meciul s-a terminat, Spania a învins cu 2-1 și a devenit campioană europeană pentru a patra oară!

Lamine Yamal a fost desemnat cel mai bun tânăr de la EURO 2024, iar Rodri - jucătorul turneului.

UPDATE:

Triplă ocazie pentru Anglia în minutul 90, Olmo respinge cu capul de pe linia porții! De la margine s-au arătat patru minute de prelungire!

UPDATE:

Gol Spania! 2-1 în minutul 86, după golul lui Oyarzabal!

UPDATE:

Ocazie importantă de a face 2-1 pentru Lamine Yamal, în minutul 81.

UPDATE:

În minutul 73, Anglia egalează, prin Palmer, nou intrat pe teren, care a tras din afara careului. 1-1!

UPDATE:

În minutul 66, Yamal este foarte aproepe de 2-0, după ce, mai devreme, la cealaltă poartă, Bellingham șutase puțin pe lângă.

UPDATE:

Alte două faze periculoase pentru poarta Angliei, cu Morata, iar apoi Williams în prim plan.

UPDATE:

În minutul 47, Spania deschide scorul, prin N. Williams, cu un șut la colțul lung, după o pasă a lui Yamal. Spania - Anglia 1-0! După două minute, Olmo are o bună situație de a face 2-0.

UPDATE:

A început repriza a doua.

UPDATE:

Prima repriză s-a încheiat, scorul este 0-0.

UPDATE:

Prima ocazie mai importantă a apărut abia în minutul 45+1, când șutul lui Foden din careu a fost reținut de portarul Spaniei.

UPDATE:

Meciul a început.

Marea finală a Campionatului European de fotbal din Germania se joacă astăzi, 14 iulie 2024, între Spania și Anglia.

Partida se dispută la Berlin, de la ora 22.00.

În semifinală, Spania a învins Franța cu 2-1, iar Anglia a eliminat cu același scor Olanda.

Echipele de start:

SPANIA (selecționer, Luis de la Fuente): U. Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian Ruiz - Yamal, Olmo, N. Williams - Morata.

Rezerve: Raya - J. Navas, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, F. Torres, Remiro, Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Fermin, Grimaldo.

ANGLIA (selecționer, Gareth Southgate): Pickford - Walker, Stones, Guehi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Foden, Bellingham – Kane.

Rezerve: Ramsdale, Henderson - Alexander-Arnold, Trippier, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)