23:53 29 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024. LIVE TEXT România, învinsă de Belgia. Calificarea se va decide în ultima etapă (GALERIE FOTO)

22 Jun, 2024 21:23 1457 Marime text

UPDATE:

Meciul s-a încheiat cu victoria Belgiei, scor 2-0. Calificarea se va decide în ultima etapă, în care România va întâlni Slovacia.

Valoarea individuală a belgienilor a făcut diferența, jucători precum De Bruyne, Doku sau Lukaku jucând la cel mai înalt nivel. Portarul Niță a avut mai multe intervenții inspirate, însă și tricolorii și-au creat câteva ocazii mari, dar inspirația la finalizare a lipsit.

Înaintea ultimei runde, clasamentul arată astfel: 1. România – 3p (3-2), 2. Belgia – 3p (2-1), 3. Slovacia – 3p (2-2), 4. Ucraina – 3p (2-4).

În ultima etapă din grupă, se joacă România – Slovacia și Belgia – Ucraina, ambele partide fiind programate miercuri, 26 iunie 2024, de la ora 19.00.

UPDATE:

În minutul 89, Niță respinge iar la Lukaku. O nouă schimbare la România, Sorescu în locul lui Rațiu.

UPDATE:

În minutul 80, De Bruyne marchează pentru 2-0. În echipa România intră și Alibec, în locul lui Drăguș.

UPDATE:

în minutul 68, la România intră Ianis Hagi și Olaru, care îi înlocuiesc pe Mihăilă și Marius Marin. Imediat, România are o mare ocazie, prin Man, care nu îl poate învinge din poziție de unu la unu pe portarul belgian!

UPDATE:

În minutul 63, Belgia înscrie pentru 2-0, prin Lukaku, dar golul este anulat pentru ofsaid. Este al treilea gol care nu i se acordă lui Lukaku la acest Euro, după cele din meciul cu Slovacia. În minutul 66, Niță îl blochează pe Lukaku.

UPDATE:

Niță reține șutul lui De Bruyne din poziție bună. În minutul 56, Lukebakio îi lasă locul în teren lui Trossard.

UPDATE:

În minutul 52, șut al lui De Bruyne pe lângă poartă.

UPDATE:

În minutul 48, vitezistul Mihăilă a scăpat periculos, dar a tras peste poartă.

UPDATE:

A început repriza a doua. Nu sunt schimbări în cele două echipe. Prima ocazie a părții secunde e a României, prin Man.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză. Belgia conduce cu 1-0.

UPDATE:

În minutul 37, Man șutează, portarul Belgiei reține.

UPDATE:

În mintul 31, Niță are o nouă intervenție bună, la un șut din careu.

UPDATE:

NIță respinge excelent în corner, în urma unei acțiuni deosebite a lui De Bruyne.

UPDATE:

În minutul 13, Bancu intervine foate bine în fața lui Lukaku în fața porții României într-o situație periculoasă.

UPDATE:

În minutul 5, Drăgușin are o mare ocazie de a egala, minga fiind respinsă în corner.

UPDATE:

Belgia a deschis scorul în minutul 2! A înscris Tielemans.

UPDATE:

Meciul a început. Belgia a avut lovitura de start.

UPDATE:

Atmosfera este senzațională pe stadion. Suporterii români sunt mai mulți decât cei ai belgienilor.

În al doilea meci pe care îl susține în grupa E a Campionatului European de fotbal din Germania, România întâlnește astăzi, 22 iunie 2024, Belgia.

Partida se joacă, de la ora 22.00, la Koln.

Meciul poate fi decisiv în ce privește ieșirea din grupă a tricolorilor și calificarea astfel în optimi.

Înaintea partidei România – Belgia, clasamentul arată astfel: 1. România – 3p (3-0), 2. Ucraina – 3p (2-4), 3. Slovacia – 3p (2-2), 4. Belgia – 0p (0-1).

Tricolorii vin după succesul categoric cu Ucraina (3-0), la capărul unei evoluții de zile mari, iar meciul cu Belgia e foarte important.
Cu o nouă victorie, România obține calificarea matematică în optimi, iar un egal le oferă și el tricolorilor șanse foarte mari de a depăși grupa.

Primul meci din etapa a doua a grupei s-a disputat vineri, Ucraina învingând Slovacia cu 2-1 (după ce a revenit de la 0-1), iar acest rezultat a complicat calculele calificării în serie.

Echipa de start a României:

România (selecționer, Edward Iordănescu): Fl. Niță - Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Mihăilă.

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea.

Belgia (selecționer, Domenico Tedesco) începe meciul cu: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Onana – Lukebakio, Tielemans, De Bruyne, Doku – Lukaku.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României, UEFA EURO 2024)