15:13 03 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Polonia a condus cu 1-0 Olanda, dar a cedat pe final (GALERIE FOTO)

16 Jun, 2024 17:57 728 Marime text

Primul meci al zilei de duminică, 16 iunie 2024, la Campionatul Europan de fotbal din Germania, s-a jucat în grupa D, la Hamburg, între Polonia și Olanda.

Confruntarea s-a încheiat cu victoria Olandei, scor 2-1, după ce Polonia a condus cu 1-0.

Au marcat Gakpo 29, Wout Weghorst 83, respectiv Adam Buksa 16.

Fără Robert Lewandovski, care, nerefăcut complet în urma unei accidentări, a rămas pe banca de rezerve, Polonia a condus din minutul 16, în urma unui corner. Olanda a egalat după 13 minute, iar apoi s-a Polonia a rezistat, păstrând egalul (iar pe alocuri punând și probleme) până în minutul 83, când Wout Weghorst a înscris golul victoriei, la prima atingere de balon, după ce fusese introdus inspirat pe teren de selecționerul Ronald Koeman cu două minute mai devreme!

Au evoluat:

Polonia (selecționer, Michal Probierz): Szczesny - Bednarek, Salamon (86 Bereszynski), Kiwior - Frankowski, Szymanski (46 Moder), Romanczuk (55 Slisz), Zielinski (78 Piotrovski), Zalewski - Urbanski (55 Swiderski) – Buksa.

Rezerve: Bulka, Skorupski, Dawidowicz, Grosicki, Lewandowki, Moder, Piatek,  Puchacz, Skoras,  , Walukiewicz.

Olanda (selecționer, Ronald Koeman): Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (87 van de Ven) - Schouten, Veerman (62 Wijnaldum) -Simons (62 Malen), Reijnders, Gakpo (81 Frimpong) – Depay (81 Weghorst).

Rezerve: Bijlow, Flekken, Bergwijn, Blind, de Ligt, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Zirkzee.

Astăzi, la EURO 2024 se mai joacă:

ora 19:00: Slovenia - Danemarca (Pro Arena, grupa C - Stuttgart)
ora 22:00: Serbia - Anglia (Pro TV, grupa C - Gelsenkirchen).

Bărbat împușcat înainte de Polonia – Olanda

Înainte de meciul de la Hamburg, a avut loc un incident grav, un bărbat înarmat cu un topor pătrunzând în fan-zone și amenințând fanii. Intrusul, despre care s-a spu că avea la el și un cocktail Molotov, a fost împușcat de forțele de ordine. Inițial, informațiile au fost că a murit, dar apoi s-a precizat că este în viață.

Sursa foto: Facebook (UEFA Euro 2024)

Astăzi, 16 iunie 2024, selecționerul Edward Iordănescu își serbează ziua de naștere. Cu o zi înainte de România - Ucraina!