21:45 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Spania a învins Italia și s-a calificat în optimi (GALERIE FOTO)

21 Jun, 2024 00:20 792 Marime text

În primul meci al zilei de joi, 20 iunie 2024, de la Campionatul European de fotbal din Germania, jucat în grupa C, Slovenia și Serbia au remizat, scor 1-1, partida fiind arbitrată de românul Istvan Kovacs.

Slovenia a fost aproape de victorie, după golul lui Karnicnik, din minutul 69, iar succesul era echivalent cu un pas mare spre optimi.

Serbia a reușit să evite însă in extremis înfrângerea, egalând (și scoțând astfel un egal) în minutul 90+6, grație lui Luka Jovic.

Cu același scor, 1-1, s-a încheiat și al doilea meci din grupa C, Danemarca – Anglia.

Rezultatul a fost stabilit încă de la pauză.

Anglia a deschis scorul în minutul 18, prin Kane, iar Danemarca a egalat în minutul 34 (Hjulmand).

După două etape, clasamentul în grupa C arată astfel: 1. Anglia – 4p, 2. Danemarca – 2p, 3. Slovenia – 2p, 4. Serbia – 1p.

Ultimul meci al zilei s-a jucat în grupa B, între Spania și campioana europeană en-titre, Italia.

Spania a condus clar ostilitățile și a câștigat cu 1-0 (Riccardo Calafiori  55 - autogol), iar, cu șase puncte din două partide, Furia Roja a obținut calificarea matematică în optimi, fiind a doua echipă de la acest Euro care atinge prima fază eliminatorie, după Germania.

Clasament grupa B: 1. Spania – 6p, 2. Italia – 3p, 3. Albania – 1p, 4. Croația – 1p.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)

În meciul Italia - Albania, s-a marcat cel mai rapid gol din istoria competiției! (GALERIE FOTO)