02:05 10 08 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța a condus campioana FCSB până în minutul 88, dar a pierdut în prelungiri, dintr-un penalty acordat cu VAR!

09 Aug, 2024 23:11 392 Marime text
FCSB - Farul Constanța 3-2. Sursa foto: Farul Constanța

Farul Constanța a disputat astăzi, 9 august 2024, meciul din etapa a cincea a Superligii 2024/2025, întâlnind în deplasare campioana FCSB.

Partida s-a încheiat  cu succesul gazdelor, scor 3-2 (1-2).

„Marinarii“ au ratat însă dramatic victoria, după ce în minutul 88 conduceau cu 2-1!

Un gol al FCSB din acel minut și un altul, din minutul 90+2, dintr-un penalty acordat după analiza VAR, au stabilit învingătoarea.

Au marcat Ștefănescu (42), Olaru (88, 90+2 – din penalty), respectiv Vînă (4) și Grigoryan (43).

Farul a fost foarte aproape de a doua victorie consecutivă din acest sezon chiar pe terenul campioanei FCSB. Din păcate, duelul ultimelor două campioane din Superligă a revenit bucureștenilor, care, după un meci spectaculos, în care alb-albaștrii au condus cu 1-0 și 2-1 până în min.88, au câștigat, nesperat, scor 3-2, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat:

FCSB (antrenor, Elias Charalambous): Târnovanu - Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Alhassan (46 Olaru), Edjouma (46 Șut) - Ștefănescu, Luis Phelipe (61 Miculescu), Muși (50 Pandele) - D.Popa (46 A.Băluță). Rezerve: Vlad - V.Crețu, Haruț, Kiki, Lixandru, Ngezana.

Farul (manager, tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - M.Popescu, Bălasa (63 Dănuleasă), Gustavo, Ganea - Vînă, Nedelcu (63 Queiros), Grameni (63 Sîrbu) - Iancu (51 Dican), Rivaldinho (57 Casap), Grigoryan. Rezerve: Ducan - Grosu, Radaslavescu, N.Popescu, Doicaru, Stoian, Ciobanu.

În clasamentul intermediar al etapei, Farul se află pe locul zece, cu patru puncte și golaveraj 4-5, după o victorie, un egal și trei înfrângeri.

În etapa următoare, Farul joacă pe teren propriu cu FC Hermannstadt, luni, 19 august 2024, de la ora 22.00.

Atacantul Denis Alibec s-a întors la Farul Constanța! „Mult succes și cât mai multe reușite în alb-albastru!“ (VIDEO)