12:15 15 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Eduard Radaslavescu, gol din lovitură liberă în meciul România - Elveția

15 Oct, 2024 09:29 249 Marime text
Eduard Radaslavescu a marcat în minutul 90. Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)
Echipa națională Under-20 a României a susținut în această lună două meciuri: unul oficial, în Elite League U-20, contra reprezentativei similare a Cehiei (în deplasare), câștigat de tricolori cu 1-0, dar și unul amical, contra Elveției (pe teren propriu, la Târgoviște), încheiat la egalitate, 2-2.

În cea de-a doua partidă, Elveția a condus cu 2-0 la pauză, goluri Dion Kacuri (24) și Marc Giger (44), România revenind în partea secundă.

Golul egalizator i-a aparținut jucătorului de la Farul Constanța Eduartd Radaslavescu, în minutul 90, din lovitură liberă, după ce Atanas Trică redusese din diferență în minutul 52.

În al doilea meci, România (selecționer, Costin Curelea) a jucat cu: 1. Vlad Răfăilă – 21. Matteo Duțu (C), 5. Răzvan Pașcalău (15. Ionuț Pop ’82), 4. Ștefan Duțu (7. Alexandru Musi ’45) – 2. Mark Țuțu (18. Antonio David ’70), 11. Alin Boțogan (19. Daniel Olariu ’82), 6. Robert Jălade (17. Denis Rența ’82), 3. Alexandru Șuteu (16. Andrei Dobobanțu ’82) – 8. Rareș Pop (20. Ștefan Bană ’63), 22. Andrei Florea (10. Eduard Radaslavescu ’70), 9. Atanas Trică (25. Alexandru Stan ’63).

De asemenea, echipa națională Under-17 a României (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2008) a efectuat un stagiu de pregătire, care s-a finalizat cu două meciuri de verificare, în compania echipei similare a Muntenegrului.

Confruntările s-au disputat la Buftea și Tunari, iar tricolorii au înregistrat bilanț pozitiv.

Dacă prima confruntare s-a încheiat nedecis (1-1), al doilea joc i-a revenit României U-17 cu 2-0.

Selecționerul Nicolae Grigore a folosit la această acțiune trei fotbaliști de la Farul Constanța: Costyn Gheorghe, Ianis Podoleanu și Ianis Avrămescu.

România U17 - Muntenegru U17 1-1