02:43 26 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța, umilită de Rapid în Giulești. „Marinarii“, învinși cu 5-0!

21 Oct, 2024 23:00 880 Marime text
Echipa de start a Farului în Giulești. Sursa foto: Farul Constanța
Farul Constanța, campioana României din sezonul 2022/2023, a disputat luni, 21 octombrie 2024, meciul din etapa a 13-a a Superligii, în deplasare cu Rapid București.

Partida a fost una de coșmar pentru „marinari“, care au fost surclasați și au pierdut cu 0-5 (0-3)!

Au marcat Borza 13, Petrila 30, Pașcanu 40 și Al. Dobre 72, 90+5.

Cele două echipe au încheiat meciul în inferioritate numerică. De la Farul a primit roșu tânărul fundaș Dănuleasă, în minutul 82, la scurt timp după ce intrase în teren, pentru un fault în postura de ultim apărător. Rapidul l-a avut eliminat pe Hromada, în minutul 90+1, pentru un fault de roșu la Popescu, arătat după analiza VAR.

Au evoluat:

Rapid (antrenor, Marius Șumudică): Siegrist - Manea, Săpunaru (43 Ignat), Pașcanu (85 Kaiy) - Onea, Christensen (85 Grameni), Hromada, Borza - Njie (66 Dobre), Boupendza, Petrila (85 Micovschi).

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Bălașa (81 Dănuleasă), Țîru, Gustavo, Ganea (71 N.Popescu) - Dican, Nedelcu (28 Stoian), Vînă - Grigoryan (71 Băsceanu), Alibec, Radaslavescu (46 Sîrbu).

Farul a pierdut meciul din deplasare cu Rapid 0-5, după un meci în care diferența de la final este mult prea mare față de realitatea din teren. Gazdele au profitat în prima repriză de câteva greșeli în defensivă și au intrat la cabine cu un avans neașteptat, 3-0, mai ales că Farul își crease câteva situații foarte clare, pe care, din păcate, le-a irosit. Repriza secundă a mai adus, din păcate, alte două goluri în poarta lui Buzbuchi, se arată pe site-ul oficial al Farului.

În clasament, Farul a coborât pe loc de baraj, 14, cu 13 puncte, la numai un punct de ultima poziție, 16!

În 13 partide, „marinarii“ au trei victorii, patru egaluri și șase înfrângeri, golaveraj -8 (12-20).

În etapa viitoare, penultima din turul sezonului regular, Farul va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova (locul 2, cu 21 de puncte), luni, 28 octombrie 2024, de la ora 21.00.

Hagi - „Suntem pregătiți să facem un meci foarte bun“ (VIDEO)