16:30 03 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Under-18 a pierdut finala Cupei de Tineret, dar vrea să-și ia revanșa în finala Ligii de Tineret (GALERIE FOTO)

16 May, 2024 10:18 841 Marime text

Echipa Under-18 a Farului Constanța a susținut, la Sibiu, pe stadionul Municipal, finala Cupei de Tineret, în compania formației Universitatea Cluj U-18.

Meciul s-a încheiat cu succesul echipei clujene, scor 2-1, după ce „marinarii“ au condus cu 1-0.

Farul U18 a deschis scorul în minutul 25, prin Luca Băsceanu (finalizare din centrul careului, după o acțiune a lui Doicaru), însă clujenii au punctat în două rânduri după pauză, prin Răzvan Călugăr (50 - lovitură de cap în urma unui corner) și Antonio Suciu (67 - finalizare în situație de unu la unu cu portarul Munteanu).

U Cluj a instrat astfel în posesia trofeului Cupei de Tineret, ediția 2024.

Au evoluat formațiile:

Farul U-18 (antrenor, Stere Banoti): Munteanu - Cercel, Dumitra, Dănuleasă, Croitoru (73 Codreanu) - Grosu (82 Nechifor), Banu - Păcuraru (65 Cocoș), Băsceanu, Stoian (46 Giurgiu) - Doicaru. Rezerve neutilizate: Frățilă - Gică, Ștefănescu, Burlacu, Popovici.

Universitatea Cluj U-18 (antrenor, Alin Albu): Chirilă - Chinteș, Pojar, Pop, Călugăr - Gorgotă, Mureșan, Szilaghi (46 Crișan) - Suciu, Baciu (54 Techereș), Nagy. Rezerve neutilizate: Enache - Estan, Ivan, Lambru, Opriș, Tudorache, Curcă.

Pentru Farul U-18 urmează finala Ligii de Tineret, cu FCSB U-18, cele două formații urmând să întâlnească duminică, 26 mai 2024, de la ora 15.00, la Târgoviște.

De asemenea, astăzi, 16 mai 2024, Farul joacă în finala Cupei României U-17. Partida este găzduită de Centrul Național de Fotbal Buftea, de la ora 10.00.

Sursa foto: Academia Hagi