07:20 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Farul - Juventus Bucureşti 2-0 „Am luat o gură mare de oxigen"

04 Apr, 2011 02:28 1428 Marime text
farul.jpgFC Farul a învins sâmbătă, pe teren propriu, pe Juventus Bucureşti, cu scorul de 2-0, într-un meci contând pentru etapa a XX-a din Liga a II-a.

Constănţenii au început în forţă partida contra penultimei clasate în Seria I şi au deschis scorul în minutul 35, prin Ştefan Ciobanu. Atacantul Farului l-a învins pe Tudor cu un voleu din mijlocul careului, după o centrare a lui Husein. Cinci minute mai târziu, „marinarii" au şansa desprinderii, însă şutul lui Ionuţ Lupu nimereşte bara. Formaţia de pe litoral a stabilit scorul final, în minutul 68, prin reuşita lui Borza. Antrenorul „marinarilor" a folosit pentru acest meci următorul 11: Zdrâncă - Niţescu, Liviu Ştefan, Ion Barbu, Sascău - Husein, Buzea, Stăncioiu, Ionuţ Lupu - Borza, Ştefan Ciobanu. „Venim după două jocuri pe care le-am pierdut, cu Ceahlăul şi la Otopeni, şi sperăm ca lucrurile să evolueze în bine pe viitor. Pentru ei a fost ultima şansă de a mai rămâne în eşalonul secund şi au încercat să dea totul, dar se pare că nu le-a reuşit. Am obţinut o victorie meritată. Am avut ocazii multe de poartă, însă este bine că am luat o gură mare de oxigen. Orice meci pierdut acasă ne arunca în zona periculoasă", a declarat după meci antrenorul secund al Farului, Ion Barbu. În urma acestui succes, Farul a urcat pe poziţia a şaptea în clasamentul Seriei I, cu 27 de puncte. Următorul meci al Farului este programat sâmbătă, în deplasare, cu Dunărea Galaţi. Pentru acest joc, Gheorghe Butoiu nu poate conta pe doi dintre cei mai importanţi jucători: căpitanul echipei, Liviu Ştefan, şi atacantul Stefan Ciobanu, ambii suspendaţi pentru cumul de cartonaşe.