07:17 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul a pierdut la limită pe terenul liderului

01 Apr, 2011 02:58 1287 Marime text
fcviitorul.jpgDivizionara secundă, FC Viitorul Constanţa a pierdut ieri, la limită, restanţa din etapa a XIX-a contra liderului Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 1-0.

Singurul gol al întâlnirii de la Piatra Neamţ a venit în minutul 43, la prima ocazie importantă din prima repriză, când centrarea lui Constantinescu l-a găsit liber în faşa porţii pe Fabbron care l-a învins pe portarul constănţenilor, Cosmin Costea. Din startul reprizei secunde jocul avea să fie condus de la centru de arbitrul de rezervă, Cătălin Pană, după ce Mugurel Vădan a acuzat o întindere musculară. În actul al doilea, Viitorul a încercat egalarea, însă cei care s-au arătat mai periculoşi în faţa porţii au fost tot nemţenii. Acelaşi Constantinescu a creat în două rânduri pericol la poarta Viitorului. Mai întâi a trimis slab din şase metri pe lângă poartă, ca pe finalul jocului să trimită peste poartă cu capul, din patru metri. Viitorul a încercat să forţeze egalarea însă apărarea liderului nu a lăsat prea multe spaţii oaspeţilor. În urma victoriei, Ceahlăul Piatra Neamţ s-a desprins la patru puncte de Săgeata Năvodari în fruntea clasamentului, în timp ce FC Viitorul se menţine pe poziţia a patra, cu 29 puncte, luni urmând să întâlnească pe teren propriu pe CS Otopeni.