09:28 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul, esec la limita contra Petrolului

24 Jul, 2010 00:00 1163 Marime text

Divizionarasecundă FC Viitorul Constanţa a încheiat ieri stagiul de pregătire montană de la Tărlungeni, cu o ultimă partidă de verificare în compania unui viitor adversar din Liga a II-a.

Astfel, înainte de plecarea spre Constanţa, jucătorii pregătiţi de Cătălin Anghel şi Norbert Niţă au disputat la Braşov meciul amical contra colegei din Seria I a Ligii a II-a, Petrolul Ploieşti. Partida, disputată pe stadionul Metrom, s-a încheiat cu victoria formaţiei prahovene, cu scorul de 1-0, acesta fiind al doilea eşec din cele trei jocuri de verificare disputate în această vară. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Cristi Vlad, cu câteva minute înainte de finalul jocului, după un şut plasat de la marginea careului de 16 metri. Ploieştenii au avut prima ocazie a meciului după doar trei minute, atunci când portarul constănţean a respins de la colţul scurt mingea şutată de Budescu. Elevii lui Cătălin Anghel au ripostat după alte şase minute prin Posteucă, voleul său fiind respins de sub transversală de către portarul ploieştenilor. Până la pauză, ocaziile au alternat la ambele porţi, scorul rămânând însă neschimbat. După reluare, formaţia pregătită de Vivi Răchită a dominat jocul, Constantin Stoica şi fostul jucător al Farului Liviu Mihai trecând pe lângă deschiderea scorului. Golul ploieştenilor a venit abia pe final, Cristi Vlad reuşind să-l învingă pe portarul Vladimir Livshit, jucător aflat în probe la FC Viitorul. Antrenorul Cătălin Anghel a folosit următoarea formulă: Costea (min. 46 - Vladimir) - Păcuraru (min. 53 - Militaru), Posteucă (min. 70 - Tudorache), Rusu (min. 65 - Bubuleandră), Evdochim (min. 46 -  Călin; min. 75 - Stelea) - Benzar (min. 58 - Dimcea), Larie (min. 65 -  Ştefănescu), Banoti (min. 60 - Trandu) - Pavăl (min. 70 - Dan), Pantelie (min. 60 - Sandu), Ionuţ Lupu (min. 67 - Marinkovic). Au lipsit de la acest meci Chiţu, Cârstocea, Robert Lupu, Sin şi Hertu, toţi plecând la Constanţa după jocul cu israelienii de la Bnei Sakhnin, pentru a susţine examenul de admitere la facultate. De asemenea, Vasilică Cristocea nu a putu fi folosit, după ce în aceste zile a avut o răceală puternică. După încheierea meciului cu Petrolul Ploieşti, FC Viitorul Constanţa a revenit acasă, iar de luni va demara al doilea cantonament montan al acestei veri, la Braşov.