UPDATE FC Viitorul întâlnește miercuri Dinamo București. E ultima etapă din play-out (galerie foto)
UPDATE: FC Viitorul întâlnește miercuri Dinamo București. E ultima etapă din play-out (galerie foto)


- FC Viitorul se află pe primul loc în play-out, în timp ce Dinamo ocupă penultima poziție, direct retrogradabilă.
Ultima etapă, a 14-a, a turneului play-out din Liga 1, sezonul 2019/2020, se joacă miercuri, 5 august, toate meciurile începând la ora 17.00.
Programul este următorul:
Dinamo - FC Viitorul
Sepsi OSK - Academica
FC Hermannstadt - Politehnica Iași
Chindia - FC Voluntari
Partidele vor fi transmise în direct de Look Sport / Plus, Digi Sport și Telekom Sport.
Înaintea ultimei etape, clasamentul arată astfel: 1. FC Viitorul - 42p (13 meciuri), 2. FC Hermannstadt - 34p (11m), 3. Clinceni - 32p (13m), 4. Voluntari - 31p, 5. Sepsi - 31p (12m), 6. Poli Iași - 29p (13m), 7. Dinamo - 24p (8m), 8. Chindia - 20p (11m).
În conformitate cu dispoziţiile art. 49 din Statutul Federaţiei Române de Fotbal, Comitetul de urgenţă compus din Răzvan Burleanu – preşedinte FRF, Gino Iorgulescu – prim-vicepreşedinte FRF, Octavian Goga – vicepreşedinte FRF, având în vedere Decizia Comitetului Executiv al FRF din 3 august a.c., având în vedere termenul limită impus de UEFA pentru comunicarea echipelor participante în competițiile europene intercluburi, respectiv 03.08.2020, având în vedere comunicarea LPF cu privire la opinia cluburilor din turneul play-out al Ligii 1 referitor la desfășurarea jocurilor de baraj pentru menținerea / promovarea în Liga 1 în două manșe la datele de 9 și 12 august 2020:
- Aprobă comunicarea către UEFA a cluburilor ce urmează a participa în competițiile europene intercluburi în sezonul 2020/2021, astfel:
Champions League – FC CFR 1907 Cluj
Europa League – U CRAIOVA 1948 Club Sportiv SA
Europa League – FC BOTOȘANI
Europa League – FC FCSB SA – câștigătoarea Cupei României
Youth League – FC VIITORUL – câștigătoarea Ligii Elitelor U19 - Ia act de opinia exprimată de majoritatea cluburilor din turneul play-out al Ligii 1 (7 cluburi) și pe cale de consecință păstrează programarea jocurilor de baraj pentru menținerea / promovarea în Liga 1 pentru datele de 9 și 12 august 2020.
Reprezentanții FC Viitorul au prefașat meciul cu Dinamo.
Întotdeauna meciurile cu Dinamo au fost disputate. Vrem să încheiem acest campionat cu o victorie, a declarat Cătălin Anghel, antrenor FC Viitorul.
Va fi un pic ciudat, pentru că s-a decis destul de târziu programarea acestei partide, dar trebui să fim profesioniști și să dăm totul pe teren, a punctat și mijlocașul constănțean Vlad Achim.
Luni am câștigat un nou titlu de campion național într-un meci cu Dinamo, sper ca și la seniori să învingem, a arătat tânărul Alexi Pitu.
Sursa foto: FC Viitorul
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp