11:19 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Filip ne-a apropiat de careul de asi

26 Mar, 2004 00:00 801 Marime text

VC Municipal Midia Constanta - VC Municipal Piatra Neamt 3-0

In primul meci al triplei intalniri VC Municipal Midia Constanta - VC Municipal Piatra Neamt, din cadrul play-off-ului, formatia de pe litoral s-a impus categoric cu scorul de 3-0. Gruparea constanteana, sustinuta doar de maximum 300 de spectatori, a castigat acest meci la capatul unui joc bun facut pe atac si blocaj. S-au facut remarcati Filip, cel mai bun jucator al partidei, Voinea si Colcer, toti trei voleibalisti care, prin evolutia lor, au facut posibila o victorie categorica a echipei noastre. Primul set a fost cu ceva emotii pentru gruparea de pe litoral. In debut, oaspetii au condus ostilitatile. Au condus pana la 4-5, au fost egalati si s-au desprins din nou, avand chiar si cinci puncte avans (7-12). La scorul de 12-16, antrenorii Petrisor Stancu si Gheorghe Branza au facut doua mutari inspirate, mutari prin care aveau sa castige, de altfel, si meciul. Parpala si Filip i-au inlocuit pe Iancu si Halchin. Primul a avut multe momente bune (e drept, si mai putin bune), cel de-al doilea a avut executii de senzatie, iesindu-i aproape tot. VC Municipal Midia a egalat la 17-17, preluand imediat conducerea si impunandu-se cu 25-23, dupa 23 de minute de joc efectiv. Setul secund a fost condus de la un capat la celalalt de echipa noastra, care s-a simtit amenintata pe la mijlocul acestei a doua parti, cand oaspetii s-au apropiat la un punct (16-15, 17-16). Actul a fost adjudecat de dobrogeni cu 25-20, dupa 23 de minute de joc efectiv. Cea mai simpla misiune a VC Municipal Midia a fost in setul trei. Adversarii s-au tinut in "coasta" echipei noastre pana la 10-9, apoi Filip si compania s-au desprins si au facut scor in fata unei formatii cazute psihic, rezultat 25-15. Izbanda de miercuri seara aduce prima victorie in tabara constantenilor, din cele doua pe care ei trebuie sa le obtina pentru a se califica in turneul 1-4 al play-off-ului. Mai sunt doua meciuri de jucat la Piatra Neamt (maine si poimaine) si atatea sanse ca ei sa acceada in careul de asi al Diviziei A de volei masculin, care le da dreptul sa evolueze la anul in cupele europene. VC Municipal Midia: Oros, Began, Colcer, Halchin, Voinea, Iancu; libero: Stoian. Au mai intrat: Parpala si Filip. VC Municipal: Harbuz, Stefura, Sanduta, Ionescu, Mocanu, Afloarei; libero: Gavril. Au mai intrat: Stoian, Ciortea si Pavel.