09:14 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Florea s-a impus si la 200 m spate

10 Feb, 2004 00:00 693 Marime text

Doua locuri intai la Cupa Mondiala de natatie in bazin scurt

La Rio de Janeiro, faristul mai castigase si concursul de 100 m spate

Ziua a doua a ultimei etape a Campionatelor Mondiale de natatie in bazin scurt (25 metri), etapa desfasurata in Brazilia, la Rio de Janeiro, a insemnat pentru inotatorul Razvan Florea posibilitatea de a cuceri o noua proba. Sportivul legitimat la CS Farul Constanta s-a impus duminica in proba de 200 m spate, dupa ce, inainte cu o zi, o castigase pe cea de 100 m spate. Inotatorul nostru, pregatit de antrenorul Octavian Tileaga, a castigat cursa cu timpul de un minut, 66 de secunde si o sutime. Alti doi sportivi din delegatia Romaniei prezenta la Rio de Janeiro au mai prins locuri pe podium. Dragos Coman s-a impus in probele de 200 m liber (1:46:41) si 1500 m liber (16:08:33), iar Camelia Potec in cea de 400 m liber (4:07:46). De asemenea, Simona Paduraru s-a clasat pe pozitia a doua in proba de 400 m liber (4:13:40), pe acelasi loc situandu-se si Ioan Gherghel in concursul de 100 m fluture (52:62).