02:25 02 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024

01 Jul, 2024 21:05 374 Marime text
Foto: Facebook/UEFA Euro 2024Selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe Dusseldorf Arena, conform Agerpres.ro

Calificarea Franţei a fost adusă de un autogol, marcat de Jan Vertonghen (85), la un şut al lui Randal Kolo Muani.

Mbappe (15) a fost primul care a ameninţat poarta lui Casteels, şutul său fiind deviat de Onana.

''Diavolii roşii'' au dat replica prin starul De Bruyne (24), cu un şut din colţul careului mare, din lovitură liberă, dar Maignan a respins cu un reflex cu piciorul. Fosta adversară a României a mai avut o oportunitate notabilă, dar Carrasco (27) a şutat în Hernandez.

Şi după pauză, Tcouameni a fost unul dintre cei mai activi francezi, dar Casteels a respins un şut (49), iar apoi mingea a trecut pe lângă vinclu (69).

Nici Thuram (51) sau Mbappe (54) nu au fost mai precişi, iar Belgia putea da lovitura pe contraatac, însă Theo Hernandez l-a blocat in extremis în careu pe Carrasco (61). Lukaku (71) a trecut pe lângă gol, însă Maignan şi-a făcut datoria la şutul atacantului belgian.

Saliba (74) şi Mbappe (78) au ameninţat şi ei buturile lui Casteels, iar De Bruyne (83) a avut o mare şansă de gol, însă şutul său din marginea careului a fost respins de Maignan.

La scurt timp, Kolo Muani (85) a fost angajat în careu de Kante, a şutat din unghi şi mingea a fost deviată de Vertonghen, care a marcat al nouălea gol de la EURO 2024 (record).

Belgia pierduse un singur meci din precedentele 18 partide internaţionale (11 victorii, 6 egaluri), cel cu Slovacia din faza grupelor (0-1).

Rabiot a primit cartonaş galben şi nu va juca în sferturile de finală, la Hamburg, contra câştigătoarei dintre Portugalia şi Slovenia.

La EURO 2020, Franţa era eliminată de Elveţia la loviturile de departajare, în optimi, la Bucureşti.

Franţa - Belgia 1-0 (0-0)

A marcat: Jan Vertonghen (85, autogol).
Dusseldorf Arena
EURO 2024 - optimi de finală

Au evoluat echipele:

Franţa: 16. Mike Maignan - 5. Jules Kounde, 4. Dayot Upamecano, 17. William Saliba, 22. Theo Hernandez - 13. Ngolo Kante, 8. Aurelien Tchouameni, 14. Adrien Rabiot - 7. Antoine Griezmann - 15. Marcus Thuram (12. Randal Kolo Muani, 62), 10. Kylian Mbappe (căpitan). Selecţioner: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 1. Brice Samba, 23. Alphonse Areola - 2. Benjamin Pavard, 3. Ferland Mendy, 21. Jonathan Clauss, 24. Ibrahima Konate, 6. Eduardo Camavinga, 18. Warren Zaire-Emery, 19. Youssouf Fofana, 25. Bradley Barcola, 11. Ousmane Dembele, 9. Olivier Giroud, 20. Kingsley Coman.

Belgia: 1. Koen Casteels - 21. Timothy Castagne (17. Charles De Ketelaere, 88), 4. Wout Faes, 5. Jan Vertonghen, 3. Arthur Theate - 7. Kevin De Bruyne (căpitan), 24. Amadou Onana, 11. Yannick Carrasco (14. Dodi Lukebakio, 88) - 20. Lois Openda (18. Orel Mangala, 64), 10. Romelu Lukaku, 22. Jeremy Doku. Selecţioner: Domenico Tedesco.
Rezerve neutilizate: 12. Thomas Kaminski, 13. Matz Sels - 2. Zeno Debast, 6. Axel Witsel, 8. Youri Tielemans, 16. Aster Vranckx, 23. Arthur Vermeeren, 25. Maxime De Cuyper, 9. Leandro Trossard, 19. Johan Bakayoko.

Arbitru: Glenn Nyberg; arbitri asistenţi: Mahbod Beigi, Andreas Soederkvist (toţi din Suedia); al patrulea oficial: Donatas Rumsas (Lituania)
Arbitru video: Pol van Boekel (Olanda); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski (Polonia), Rob Dieperink (Olanda)
Cartonaşe galbene: Tchouameni (15), Griezmann (23), Rabiot (24), Vertonghen (76), Tedesco (76), Mangala (90+3).