22:28 21 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Frontiera Constanta a castigat Campionatul National de fotbal

10 Jun, 2006 00:00 1096 Marime text
Campionatul National de fotbal rezervat politistilor de frontiera a fost castigat in premiera de catre echipa din Frontiera Tomis Constanta (formatie gazda), care a invins cu scorul de 5-4 pe Dacia 2003 Satu Mare, dupa executarea loviturilor de la 11 metri. A fost un meci dramatic, la finalul celor 90 de minute scorul fiind egal, 1-1. Pentru oaspeti a deschis scorul Remus Vida in minutul 65. Cum satmarenii erau favoriti, toata lumea se astepta ca acestia sa conserve avantajul sau chiar sa si-l mareasca. Insa dupa numai doua minute, constantenii au egalat prin eurogolul lui Gheorghe Nastase, care a sutat senzational de la 35 de metri chiar la vinclu, fara sperante pentru portarul advers. Acesta a fost considerat de altfel cel mai frumos gol al competitiei. In cele doua reprize de prelungiri nici o echipa nu a mai riscat, astfel incat soarta partidei a fost hotarata la loviturile de departajare. Pentru constanteni au punctat Munteanu, Zgubea, Benghea si Lepadatu, iar Nastase a ratat. Din fericire pentru formatia noastra, portarul Trandafir a aparat doua penaltiuri ale oaspetilor, iar constantenii au imbracat pentru prima oara tricourile de campioni, dupa ce in precedentele doua editii trofeul revenise satmarenilor. Sorin Zgubea, de la Frontiera Tomis a fost desemnat cel mai bun jucator al campionatului, Daniel Osan (Satu Mare) - cel mai bun portar, iar Gabriel Dani (Satu Mare) - cel mai bun marcator. Iata si echipa care a reusit cucerirea titlului: Trandafir (portar), Munteanu, Serban, Murgu, Baltag, Moise, Petrescu, Zgubea, Benghea, Bucur si Gifu. Pe parcursul partidei au mai intrat Nastase, Lepadatu, Lazar si Pavel. In finala mica, Acvila Giurgiu a dispus cu 4-2 de Prutul Iasi. Clasamentul final arata astfel: 1 Constanta, 2 Satu Mare, 3 Giurgiu, 4 Iasi, 5 Timisoara, 6. Vaslui, 7. Mehedinti, 8. Tulcea.