14:15 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gurita a marcat impotriva echipei lui Rivaldo

18 Jul, 2007 00:00 885 Marime text

Fostul atacant al Farului, Mihai Gurita, a fost cel care a stabilit scorul final al meciului amical din cantonamentul olandez, dintre noua sa echipa, Steaua, si AEK Atena.

Gurita a avut adversari de seama, in randurile echipei elene evoluand fotbalisti precum Rivaldo, Liberopoulos, Dellas sau Moretto. Steaua a fost condusa de greci, inca din minutul 11, cand Rivaldo a inscris, cu noroc, profitand de traiectoria balonului, dar si de greselile in lant ale aparatorilor romani. Desi au avut nenumarate ocazii, elevii lui Gica Hagi nu au reusit sa egaleze, dar, in minutul 90, au beneficiat de o lovitura libera de pe partea stanga a directiei lor de atac. Aflat in careu, fostul "marinar" a beneficiat de o centrare foarte buna a lui Ochirosii si a marcat cu o lovitura superba de cap, mingea ducandu-se sub bara transversala a portii adverse. Mihai Gurita este la a doua reusita pentru Steaua, in meciurile de verificare pe care ros-albastrii le-au disputat, atat in Austria, cat si in Olanda. Primul gol al sau a fost marcat contra vicecampioanei Austriei, SV Ried, intr-o partida pierduta de echipa sa cu scorul de 2 - 3.

Scris de: {autor}Cristian TENTU {/autor}