03:13 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep s-a calificat fără probleme în sferturi la Fes

21 Apr, 2011 02:47 1579 Marime text

halep_.jpgSimona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Fes (Maroc), dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari .

Sportiva constănţeană, a saptea favorită a competiţiei a trecut în optimile de finală de rusoaica Alla Kudryavtseva, cu scorul de 6-2, 6-4, dupa o oră şi 17 minute. În sferturi, Simona o va avea adversară fie pe Greta Arn (Ungaria), cap de serie numărul 4, fie pe Kristyna Pliskova (Cehia), o jucătoare venită din calificări. În urma calificării în sferturi, Halep şi-a asigurat 70 de puncte în clasamentul WTA şi un cec de 5.340 de dolari. Cealaltă jucătoare din România prezentă pe tabloul principal al turneului din Maroc, Irina Begu a pierdut în runda inaugurală în faţa sportivei din Kazahstan, Yaroslava Shvedova, a doua favorită a competiţiei, scor 3-6, 2-6. Begu venea dupa trei victorii consecutive, toate obţinute în calificările întrecerii de la Fes. Begu va participa şi în concursul de dublu, unde o are ca parteneră pe Elena Bogdan. În primul tur, cele două le vor întâlni pe Raluca Olaru şi Alize Cornet (Franţa).