05:23 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Halep s-a calificat in turul secund la Biarritz

08 Jul, 2010 00:44 1340 Marime text

halep.jpgJucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 5, s-a calificat în turul secund la turneul ITF de la Biarritz (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Halep a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-0, 6-1, pe georgianca Sofia Shapatova, jucătoare venită din calificări.

Constănţeanca va juca în faza următoare a competiţiei împotriva sportivei din Franţa, Stephanie Cohen-Aloro, care a trecut, cu scorul de 6-2, 6-4, de Sharon Fichman (Canada). Halep (locul 114 WTA) şi Cohen-Aloro (locul 141 WTA) s-au mai întâlnit o dată în acest an, în faza optimilor de finală ale turneului de 50.000 de dolari de la Biberach (Germania). Atunci, sportiva legitimată la CS Mamaia Idu/LPS Nicolae Rotaru s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 6-7, 6-3. Tot în primul tur al competiţiei din Franţa, jucătoarea Monica Niculescu a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 1-6, 7-6, de rusoaica Evghenia Rodina, cap de serie numărul 7. (P.Ş.)