02:54 26 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

​Handbal CSM Constanța, prima victorie în acest sezon al EHF European League (GALERIE FOTO)

22 Oct, 2024 22:41 841 Marime text
CSM Constanța, lider în grupa D a EHF European League. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Handbal)
Echipa masculină de handbal CSM Constanța, vicecampioana României, a obținut prima victorie în acest sezon al EHF European League, grupa D, după ce s-a impus, astăzi, 22 octombrie 2024, în meciul de pe teren propriu cu vicecampioana Spaniei, Bidasoa Irun, scor 35-30, după un joc pe care l-a dominat din primul până în ultimul minut!

După 17-15 la pauză, handbaliștii de pe litoral au accelerat la 23-18, în minutul 38, și 29-22 în minutul 46, dar ibericii au revenit și s-au apropiat la 3 goluri, 31-28, în minutul 54.

Vlăduț Rusu a fost senzațional în ultimele cinci minute, când a avut 4 parade decisive, blocându-i pe spanioli.

Buzle a marcat pentru 33-29 cu un minut și jumătate înainte de final și a risipit orice emoție pe teren și în tribune, unde fanii au creat, ca de obicei, o atmosferă superbă!

CSM Constanșa s-a bazat pe: Vasile 4 intervenții, Rusu 4 (procentaj 66,7%!) - Alokhin 7 goluri, Buzle 7, Drăgan 4, Nikolic 4, Mouriño 3, Komogorov 3, Nistor 2, Andrei 2, Chikovani 1, Ilie 1, Stanković 1, Căbuț, Szász, Ungureanu.

Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Mulțumim tuturor celor care au susținut echipa la Sala Sporturilor!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Handbal)

În timpul partidei, pentru a trage un semnal de alarmă față de întârzierile salariale cu care se confruntă handbaliștrii, fanii au afișat un banner cu mesajul „Salvați handbalul constănțean!“, au îmbrăcat tricouri negre cu mesajul „Nouă ne pasă“, și au scandat „Suntem alături de voi!“

Echipa de pe litoral (3 puncte) trece la golaveraj +1 (97-96) și urcă pe locul 1 în clasamentul Grupei D, la egalitate cu Bidasoa Irun (3p), golaveraj +1 (92-91)!

Ystads IF a câștigat acasă, 36-30 cu Chrobry Glogow, astfel că toate cele 4 echipe sunt la egalitate de puncte!

Ystads (3p), golaveraj 0 (88-88) este pe locul 3, iar Chrobry Glogow (3p), golaveraj -2 (100-102), ocupă locul 4!

În etapa următoare, CSM Constanța merge să-și apere prima poziție în clasament pe terenul lui Bidasoa Irun, marți, 29 octombrie 2024, de la ora 21.45.

CSM Constanța, învinsă în deplasare de KGHM Chrobry Glogow (GALERIE FOTO)