20:32 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbalistele "tricolore" au invins de doua ori Belarusul

28 May, 2007 00:00 1058 Marime text

Daca primul meci a fost mai dificil, Gheorghe Tadici folosind mai mult rezervele, in al doilea titularele nu au mai avut emotii, castigand detasat

Repetitie buna pentru "tricolore", inaintea dublei manse cu Suedia, pentru calificarea la CM din 2007. Totusi, ar mai trebui ca rezervele sa se ridice macar la 80% din nivelul titularelor, pentru ca in prima confruntare cu Belarus au avut probleme. Sambata si duminica, nationala feminina de handbal, cu Dumitru Musi antrenor secund, a sustinut doua meciuri de verificare impotriva selectionatei similare a Belarusului. "Principalul" Gheorghe Tadici a folosit prima partida pentru a testa rezervele si pentru a odihni unele jucatoare titulare. Totusi, cele care au intrat in teren din primul minut nu au facut fata adversarelor, Romania conducand doar in minutul 6 (3-2), dupa care Belarus s-a aflat la timona (3-6, 6-9, 8-13). Cand diferenta a ajuns la cinci goluri a fost introdusa pe teren Seluta Luca, care a incurajat ofensiva, astfel ca la pauza tabela arata 14-15, dupa ce Belarus condusese si cu sase goluri (9-15, min. 25). La reluare, Romania a egalat, prin Lecusanu (15-15), dar Belarus a revenit cateva minute mai tarziu din nou in avantaj (16-18), gratie mai ales finalizarilor surprinzatoare de la mare distanta. Nici intrarea pe teren a jucatoarelor Maier si Gheorghe nu a schimbat prea mult ritmul de joc, oaspetele marcand fara prea mari probleme (17-20, min. 40). Romancele au fortat insa in faza ofensiva, egaland in doar cateva minute (21-21), si datorita evolutiei bune in poarta a Talidei Tolnai. Valeria Bese a marcat pentru 23-22, aducand Romania in avantaj dupa multa vreme, iar Steluta Luca si Ada Nechita au reusit sa inscrie pentru 25-22, cu zece minute inainte de final. Handbalistele romane nu au mai cedat suprematia, incheind meciul cu scorul de 30-27. Marcatoarele noastre au fost: Meirosu (sase), Luca (cinci), Nechita si Maier (cate patru), Neagu si Manea, (cate trei), Bese (doua), Puscasu, Ivan si Lecusanu, cate unul. Titularele nu au avut probleme In al doilea meci insa, Romania a folosit titularele, cu Cristina Neagu pe postul de centru. Bielorusele nu s-au speriat insa, iar in minutul 3, chiar au preluat conducerea, 1-2. A fost doar un foc de paie, elevele antrenorilor Tadici si Musi revenindu-si rapid, pana la 5-2, dar nu suficient de hotarate la pretentiile pe care le au, astfel ca tabela a aratat, pe rand, egalitatea: 6-6 - minutul 11, 10-10 - minutul 17, 12-12 - minutul 21. "Tricolorele" au continuat evolutia oscilanta, cu momente slabe in care au primit goluri usor, urmate de actiuni rapide, finalizate fara probleme, dar pana la pauza au reusit sa faca o diferenta mai apropiata de realitatea valorica a celor doua echipe: 21-15. La ultimul atac, interul Steluta Luca a suferit o accidentare la cotul stang, producand ingrijorare pe banca tehnica si fiind menajata in restul meciului. Repriza secunda nu a avut istorie, Romania fortand o victorie la scor, in pofida rularii lotului, (24-17, min. 35, 28-20, min. 42, 35-22, min. 51), punctata totusi si cu unele nesincronizari, in ambele faze ale jocului, mai ales in prima parte. Scor final 40-27, pentru nationala Romaniei, pentru care vor urma inca cinci zile de pregatiri inaintea plecarii spre Suedia, pentru meciul tur din barajul CM din 2007. In acest al doilea meci, marcatoarele Romaniei au fost: Elisei-Ardean (noua), Gheorghe si Manea (cate cinci), Maier si Lecusanu (cate patru), Luca si Bese (cate trei), Gilca si Neagu (cate doua), Meirosu, Nechita si Ivan, cate unul. Dubla mansa cu nationala Suediei va avea loc pe 3 iunie, in deplasare (Udevalla) si 9 iunie, pe teren propriu (Ramnicu Valcea).

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}