18:22 19 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud, succes lejer la Constanța cu HC Buzău 2012

02 Mar, 2020 20:31 1619 Marime text
Etapa a 21-a a Ligii Naționale la handbal masculin a fost deschisă în această seară de partida HC Dobrogea Sud Constanța - HC Buzău 2012.

Contra penultimei clasate, echipa de pe litoral era favorită certă, iar calculul hârtiei a fost respectat, HCDS impunându-se lejer, scor 33-19 (17-8).

A 12-a victorie în Liga Zimbrilor a venit după un meci controlat de la un capăt la altul de băieții noștri. Superioritatea echipei antrenate de Djordje Cirkovic a fost netă: 7-2, în minutul 10, 13-3, în minutul 18, 17-8, la pauză, și recitalul a continuat, spre satisfacția suporterilor, care au gustat din plin spectacolul handbalistic, se arată pe site-ul oficial al trupei de pe litoral.

Au evoluat: HC Dobrogea Sud: Hendawy, Vasile, Iancu – Mocanu 6 goluri, Șandru 5, Malinovic 4, Nikolic 4, Csog 3, Andrei 3, Nistor 2, Chikovani 2, Ilie 2, Chiuffa 2, Buricea, Simovic, Susanu / HC Buzău: Crăciunescu – Anton 5, Oprea 5, Alexandru 4, Tălmaciu 3, Dumitrana 1, Ionescu 1, Mircescu, Istrate, Sîrbu, Cîrstea, Scarlat.

În clasament, formația constănțeană se află pe locul patru, cu 39 de puncte, având 12 victorii, trei egaluri și șase înfrângeri.

În etapa viitoare, HCDS va juca în deplasare cu Politehnica Timișoara (locul 8, cu 30 de puncte, dar un meci în minus), partida fiind programată duminică, 8 martie, de la ora 11, în direct la TVR2.

Sursa foto: HC Dobrogea Sud