23:21 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a invins echipa ceha HC Banik

02 Oct, 2006 00:00 956 Marime text

Victorie in prima etapa a Ligii Campionilor

# HCM a inceput slab meciul, fiind condusa cu 11-6 si 13-8, dar la mijlocul primei reprize a reusit sa se redreseze si sa egaleze, dupa o serie de cinci goluri consecutive, 13-13 * Cehii si-au mai revenit, dar au resimtit socul si nu au putut face fata, astfel ca HCM a obtinut o victorie extraordinara cu 34-31 * Urmatoarea partida pentru HCM Constanta va avea loc sambata, 7 octombrie, pe teren propriu, cu GOG Svendborg TGI Gudme * Tehnicianul echipei de handbal HCM Constanta, Lucian Rasnita a debutat cu ocazia acestui meci in grupele Ligii Campionilor ca antrenor al unei formatii masculine

Campioana masculina de handbal HCM Constanta a invins ieri in deplasare formatia ceha HC Banik OKD Karvina cu scorul de 31-34 (14-16), in prima etapa a Ligii Campionilor, Grupa E. HCM a inceput slab meciul, fiind condusa cu 11-6 si 13-8, dar la mijlocul primei reprize a reusit sa se redreseze si sa egaleze, dupa o serie de cinci goluri consecutive, 13-13. Ramasa in inferioritate, dupa eliminarea lui Mircea Muraru, Constanta intra la vestiare cu un pasiv de doua goluri, 16-14 pentru Banik. Si inceputul partii secunde este foarte slab pentru elevii lui Lucian Rasnita, Karvina conducand 20-14 in minutul 35, cea mai mare diferenta de scor. In acest moment, HCM a inceput cursa de urmarire si de la scorul de 23-18 pentru gazde, constantenii au avut o perioada benefica, reusind sa marcheze nu mai putin de noua goluri consecutive, astfel ca in minutul 51 conduceau cu 27-23. Cehii si-au mai revenit, dar au resimtit socul si nu au putut face fata, astfel ca HCM a obtinut o victorie extraordinara cu 34-31. Urmatoarea partida pentru HCM Constanta va avea loc sambata, 7 octombrie, pe teren propriu, cu GOG Svendborg TGI Gudme.Debut in Liga Campionilor pentru RasnitaTehnicianul echipei de handbal HCM Constanta, Lucian Rasnita a debutat cu ocazia acestui meci in grupele Ligii Campionilor ca antrenor al unei formatii masculine. "Eu sunt debutant in Liga Campionilor cu baietii, caci cu echipele de fete am mai participat. Este o mare cinste pentru noi si pentru handbalul romanesc si constantean sa participam pentru a doua oara in Liga Campionilor. Suntem optimisti, dar si realisti in acelasi timp. Avem jucatori de valoare, dar intalnim reprezentantele unor natiuni care impresioneaza prin rezultatele din ultima vreme. Banik Karvina este o echipa artagoasa care are un joc bine organizat, dar care nu impresioneaza prin individualitati, ci printr-un joc colectiv. Avem sanse sa ne clasam pe primele doua pozitii daca avem liniste si pot sa spun ca dupa primele trei jocuri vom sti unde ne aflam. Chiar daca nu ne clasam pe primele doua locuri, Constanta trebuie sa ramana in circuitul competitiilor europene", declara Rasnita inaintea meciului de ieri.