03:18 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM la un singur punct de titlu

05 May, 2011 02:47 1184 Marime text

HCM Constanţa mai are nevoie de un singur punct în ultimele trei etape pentru a se încununa pentru a doua oară consecutiv cu laurii de campioană, după ce a reuşit o nouă victorie categorică în campionat.

Formaţia pregătită de Ion Crăciun s-a impus ieri, la Sala Sporturilor, în faţa celor de la CSU Suceava cu scorul de 39-29. Constănţenii au întâmpinat probleme doar în prima repriză, oaspeţii reuşind să echilibreze partida, astfel că pauza a găsit cele doua trupe despărţite de doar două lungimi pe tabelă, 20-18, în favoarea HCM-ului. Elevii lui Ion Crăciun s-au descătuşat în a doua parte a meciului şi s-au distanţat la şase goluri la jumătatea reprizei secunde, scor 29-23. Până la final, HCM-ul a controlat jocul şi a închis tabela la 39-29. În urma acestui succes, echipa de pe litoral îşi păstrează avansul de şase puncte în faţa principalei urmăritoare, HC Odorhei şi mai are nevoie de un singur punct în următoarele trei meciuri pentru a deveni matematic campioană. Etapa a XXIII-a a Ligii Naţionale a mai programat ieri partidele: CSM Bucureşti - Steaua 30-32 (14-18), UCM Caraş Severin - CSM Oradea 34-31 (18-13), Ştiinţa Bacău - Lignitul Târgu-Jiu 32-26 (17-11), CSM Satu Mare - Dinamo Braşov 31-25 (16-15), Poli Municipal Timişoara - U Transilvania Cluj 23-24 (10-15) şi Minaur Baia Mare - HC Odorhei 21-23 (10-13). În clasament, HCM este lider, cu 41 de puncte, la şase puncte distanţă de locul secund ocupat de HC Odorhei. Podiumul este completat de CSU Suceava, cu 32 de puncte. Minaur Baia Mare şi CSM Oradea sunt ca şi retrogradate în eşalonul secund.