10:16 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

I-a mancat "Lupu"

28 Feb, 2005 00:00 627 Marime text

Pentru o seara, spectacolul din NBA s-a mutat in Sala Sporturilor

Asa cum au promis inaintea partidei din cadrul etapei a 16-a dintre B.C Farul si Politehnica Elba Timisoara, conducatorii formatiei constantene au oferit un spectacol grandios suporterilor prezenti in tribunele Salii Sporturilor. Astfel, inainte de inceputul intalnirii, jucatorii si conducerea clubului de pe litoral au fost prezentati celor 1500 de suporteri constanteni intr-o nota specifica partidelor din NBA, un reflector luminand fiecare aparitie a acestora. Dupa aceasta premiera pentru baschetul constantean, cei 12 jucatori trecuti pe foaia de joc de catre Dragan Petricevic au aruncat in tribune 12 mingi de joc. Suporterii ce au intrat in posesia mingiilor au avut sansa ca in pauza partidei dintre cele doua echipe sa arunce la cos de la mijlocul terenului pentru un premiu de cinci milioane. Chiar daca de aceasta data norocul nu a suras nimanui, presedintele gruparii de la malul marii, Carol Dichiu, a marturisit ca astfel de actiuni vor avea loc la fiecare partida sustinuta de Farul pe propriul teren. In ce priveste partida propriu-zisa dintre cele doua formatii, considerata un derby al acestei etape intrucat se intalneau ocupantele locurilor trei, Farul, respectiv cinci pentru timisoreni, ea a fost una de un bun nivel calitativ. Timisorenii nu s-au lasat impresionati de spectacolul dinaintea partidei si au inceput furtunos confruntarea. Cu aruncari precise in primele zece minute ale jocului, oaspetii si-au adjudecat prima parte a confruntarii cu scorul de 24-15. Incepand cu sfertul al doilea, "marinarii" au fost mai exacti in actiuni, insa pauza i-a gasit in avantaj tot pe oaspeti, scor 43-39. Din acest moment insa, nu a mai existat decat o singura echipa pe teren, Farul reusind o prestatie de exceptie. Cu un Silviu Lupusavei (poreclit "Lupu" de catre coechipieri) in zi de gratie, autor a nu mai putin de 24 de puncte, toate de la linia de 6,25m !, B.C Farul si-a ingenuncheat adversara ce a trebuit sa incerce sa limiteze proportiile scorului. Scorul final 97-74 pentru B.C Farul poate parea unul prea drastic dupa evolutia echipelor in primele doua reprize, insa el este pe deplin meritat de catre constanteni, care au fost mult mai constanti in joc. La terminarea partidei, antrenorul constantenilor, Dragan Petricevic a declarat: "Chiar daca am castigat la o diferenta linistitoare, 23 de puncte, acest avantaj s-a conturat de abia in ultima repriza. La pauza le-am explicat ca nu pot trata de sus echipa timisoreana pentru ca lucrul acesta se va intoarce impotriva lor. Din fericire, au inteles rapid acest lucru si am putut sa ne apropiem punctele puse in joc. Toata echipa merita felicitari, insa trebuie sa ii acord un plus lui Lupusavei, care astazi (nr: sambata), a fost senzational". In urma acestei noi victorii, a patra consecutiva de la reluarea campionatului, B.C Farul isi consolideaza locul trei din clasament, avand 26 de puncte acumulate. Pentru etapa viitoare, constantenii se vor deplasa la Arad pentru intalnirea cu formatia din localitate, West Petrom.