14:50 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT În meciul România - Liechtenstein, Ianis Hagi - căpitan în premieră la echipa națională. Tricolorii, rezultat dezamăgitor! (GALERIE FOTO)

07 Jun, 2024 20:39 1364 Marime text

UPDATE 9:

După meciul cu Liechtenstein, Edward Iordănescu a anunțat lotul final al României pentru Campionatul European.

Cei 26 de jucători sunt:

PORTARI
Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 21/0), Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0);

FUNDAȘI
Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 17/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 7/0), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 17/0), Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 20/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 27/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 35/2);

MIJLOCAȘI
Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 17/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 18/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 37/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 55/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 70/14), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Darius OLARU (FCSB, 18/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 24/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 21/4), Ianis HAGI (împrumutul de la Glasgow Rangers - Scoția la Deportivo Alaves | Spania s-a încheiat, 35/5), Florinel COMAN (FCSB, 15/1);

ATACANȚI
Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 11/2), George PUȘCAȘ (Bari | Italia, 42/11), Denis ALIBEC (a încheiat contractul la Muaither | Qatar, 37/5), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 2/0).

„Le mulțumesc în mod deosebit lui Răzvan Sava și Constantin Grameni, jucători care au fost alături de noi în aceste zile și care au acceptat să renunțe din puținele zile de vacanță pentru a profita de oportunitatea unui cantonament al României în pregătirea EURO 2024. Dar sunt convins că această șansă le va fi de mare ajutor iar convocările ulterioare, pe care trebuie să le câștige evidențiindu-se așa cum au făcut-o în ultima perioadă, îi vor găsi deja integrați în familia echipei naționale, în urma acestei acțiuni. Închei cu un mesaj scurt pe care îl simt cu toată inima: fiți alături de România până la final, vom da totul până la final!”, a declarat Edward Iordănescu, potrivit site-ului oficial al Federației Române de Fotbal.

Campionatul European din Germania se va desfășura în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024.

În grupă, tricolorii vor evolua după următorul program:

• Luni, 17 iunie: ROMÂNIA – Ucraina (München, ora 16:00)
  • Sâmbătă, 22 iunie: Belgia – ROMÂNIA (Köln, ora 22:00)
  • Miercuri, 26 iunie: Slovacia – ROMÂNIA (Frankfurt, ora 19:00).

UPDATE 8:

Partida s-a încheiat cu un rezultat rușinos, România - Liechtenstein 0-0! Tricolorii au dominat, dar au fost neinspirați la finalizare, lovindu-se și de un portar advers în formă foarte bună.

UPDATE 7:

Pe teren, în formația tricoloră, a intrat și Drăguș, în locul lui Olaru, în minutul 76.

UPDATE 6:

Două noi schimbări la România, în minutul 65: I. Hagi - Man și Fl. Coman - Mihăilă.

UPDATE 5.

În minutul 58, România face primele schimbări: Cicâldău - Stanciu, Șut - Marius Marin și Mogoș - Bancu. Ianis Hagi i-a cedat banderola lui Stanciu, primul căpitan al Naționalei.

UPDATE 4:

A început repriza a doua.

UPDATE 3:

S-a terminat prima repriză, iar scorul este doar 0-0. România nu a reușit să marcheze, deși a dominat și a avut și câteva ocazii.

UPDATE 2:

Ianis Hagi irosește cea mai mare ocazie a României, în minutul 31, când nu a reușit să înscrie cu o lovitură de cap, din apropiere, la centrarea lui Florinel Coman.

UPDATE 1:

Meciul a început. Lovitura simbolică de start a fost dată de fostul mare fotbalist Marius Lăcătuș.

Stadionul „Steaua“ din București găzduiește astăzi, 7 iunie 2024, de la ora 21.00, meciul de fotbal România - Liechtenstein, ultimul amical al tricolorilor înainte de evoluția de la Campionatul European din Germania, competiție care începe pe 14 iunie 2024.

În echipa de start a României se regăsește și Ianis Hagi, fiul lui Gică Hagi, care, cu această ocazie, va purta în premieră banderola de căpitan al formației naționale.

De asemenea, Constantin Grameni, căpitanul Farului Constanța, convocat pentru prima dată la o acțiune a reprezentativei de seniori, este rezervă la meciul din această seară.

Echipa de start a României (selecționer, Edward Iordănescu): H. Moldovan – Sorescu, Drăgușin, Racovițan, Mogoș - Cicâldău, Șut, Olaru – I. Hagi (cpt.), Pușcaș, Fl. Coman.

Rezerve: Niță, Târnovanu, Sava - Rațiu, Nedelcearu, M. Marin, Stanciu, Bancu, Mihăilă, Drăguș, Man, Grameni, Bîrligea.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)