10:26 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

In "sferturile" Challenge Cup

19 Feb, 2007 00:00 1218 Marime text

Adversarele de la TV Uster s-au prezentat la un nivel foarte modest, scorul general fiind de 75-48 pentru CS Tomis

Lume destul de putina la cele doua manse din Challenge Cup, in urma carora CS Tomis s-a calificat in sferturile de finala. In rest, meciuri usoare pentru constantence, care nu s-au fortat prea mult si o galerie a oaspetilor foarte fericita si optimista, in ciuda faptului ca TV Uster a pierdut la diferente mari de scor. Sambata si duminica, Sala Sporturilor din Constanta a gazduit dubla mansa din cadrul optimilor de finala ale Challenge Cup la handbal feminin, intre CS Tomis si formatia elvetiana TV Uster. In primul meci, disputat sambata, la orele 18.00, s-a transat de fapt si calificarea in faza urmatoare a competitiei, handbalistele antrenate de Dumitru Musi impunandu-se la o diferenta care ne scuteste de orice comentariu, 40-24 (20-7). Formatia de pe litoral a evoluat in urmatoarea alcatuire: Anca Rombescu - Cristina Duican (doua goluri), Loredana Mateescu (noua), Anisoara Durac (trei), Mihaela Paraianu (patru), Diana Drutu (opt), Ionela Drilea (unul). Au mai evoluat: Nicoleta Rusu (patru), Cristina Strungaru (doua), Ramona Craciun (doua), Ana Maria Stoica (patru) si Georgiana Borcan (unul). "Calificarea e transata deja in favoarea noastra. A fost o victorie clara, ne-am atins obiectivul, acela de a accede in sferturi", a declarat antrenorul principal Dumitru Musi dupa primul meci, afirmand totodata ca intentia sa este de a folosi in retur, jucatoare care au evoluat mai putin pana acum. Intalnirea de duminica a fost din nou la discretia gazdelor, handbalistele din "tara cantoanelor" multumindu-se sa limiteze pe cat posibil proportiile scorului. Totusi, dupa prima repriza, acestea nu reusisera sa marcheze decat sapte goluri, la fel ca si in primul meci. La pauza a fost asadar 17-7 pentru Tomis si a doua parte a decurs in aceleasi conditii ca si prima, scorul final fiind de 35-24. Desi au avut in fata o echipa care s-a prezentat la un nivel extrem de modest, constantencele nu au "scapat" de observatiile critice ale antrenorului, care le-a reprosat orice greseala, ca si cum meciul ar fi fost pe muchie de cutit. Musi s-a gandit desigur in acele momente si la partidele mai grele care urmeaza, atat in campionat, cat si in Challenge Cup. La polul opus s-au situat elvetienii, atat antrenorii lui Uster, cat si cei cativa sustinatori din tribuna parand foarte multumiti de evolutia echipei lor. In confruntarea de ieri, cea mai prolifica marcatoare a constantencelor a fost Ionela Drilea, cu noua goluri, urmata de Loredana Mateescu (sapte), Mihaela Paraianu, Diana Drutu (cate patru), Cristina Georgescu (trei), Nicoleta Rusu, Anisoara Marcu, Cristina Strungaru si Ana Maria Stoica (cate doua). Romanii erau multumiti de calificare, la final, insa atat jucatoarele, cat si antrenorul Musi, remarcau faptul ca echipa elvetiana nu a pus niciun fel de probleme. “A fost mai mult un test pentru noi, in vederea meciului de campionat cu Baia Mare, care va fi cu siguranta mult mai greu”, a declarat Mihaela Paraianu. "Sunt multumit de scor, dar nu si de evolutia echipei. Pentru faza urmatoare, mi-as dori orice adversar, mai putin formatia din Franta, dar nici Clujul. Noi o sa incercam sa disputam si sferturile tot la Constanta, dar daca nu se va putea, vom juca si cum este normal, un meci in deplasare si celalalt pe teren propriu", a afirmat si Gica Slabu, presedintele clubului din Constanta.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}