11:17 06 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Incepusera bine

08 Sep, 2003 00:00 653 Marime text

Petrolul Moinesti - Midia Navodari 3-1

Doar trei minute s-au bucurat fotbalistii divizionarei B de fotbal Midia Navodari de golul marcat de Borza in minutul 28. Conduceau atunci cu 1-0, intr-un meci cu Petrolul Moinesti, din etapa a treia a campionatului seriei I. La o lovitura libera executata de D. Petre, atacantul navodarean a reluat cu capul din 10 m, introducand mingea in plasa. Jocul a inceput sa se anime mai mult. Gazdele s-au aruncat in atac fortand egalarea, pe care au reusit-o in minutul 31, cu marea contributie a portarului B. Miron. Acesta a scapat mingea in fata, Chiriac avand de indeplinit o simpla formalitate. Egalati rapid, navodarenii s-au vazut imediat si in inferioritate numerica, Curumi parasind terenul pentru "colectarea" a doua cartonase galbene. Pana la final, Petrolul Moinesti a inceput sa preseze in cautarea victoriei. Pe care a obtinut-o in urma golurilor lui Jipa (69 - din penalty, acordat pentru un fault comis de Fugaru asupra lui Bucurel) si Gheorghiu (90 - a reluat mingea in poarta, dupa ce aceasta a fost respinsa de bara laterala din stanga la sutul lui Rascu). In ciuda "egalarii" numerice (in minutul 81, V. Gheorghe a fost eliminat pentru doua "galbene"), Midia nu a reusit sa egaleze si pe tabela de marcaj, intorcandu-se acasa, pentru a doua oara, fara nici un punct. Petrolul: Anton - Bucurel, Zavate, Chiriac, Geaman, Ad. Moldoveanu - Gheorghiu, L. Toma, Jipa - V. Gheorghe, Vasilachi (Rascu). Midia: B. Miron - I. Dragoi, Fugaru (82 Ochia), R. Miu, L. Stefan, Floricica - Agafitei (74 Boras), D. Petre, Curumi - Borza, Zamfirescu.