23:15 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Incepusera bine

05 Mar, 2004 00:00 742 Marime text

VC Municipal Midia Constanta - Deltacons Tulcea 2-3

Dupa primele doua seturi, voleibalistii nostri conduceau cu 2-0, insa ei nu au mai reusit sa castige nici unul din urmatoarele trei seturi

Voleibalistii de la VC Municipal Midia Constanta au irosit ocazia de a produce una dintre cele mai mari surprize ale campionatului. Miercuri seara, intr-un meci din cadrul etapei a 11-a a Superligii, jucatorii nostri au capotat cu 2-3 contra liderei clasamentului, Deltacons Tulcea, dupa ce la un moment dat ei au condus cu 2-0. Constantenii au debutat in forta. Pe fondul unor greseli ale campionilor en-titre, ei au inceput bine partida si s-au impus in primele doua seturi cu 25-17 si 25-23. Tulcenii si-au dat seama ca nu-i de gluma, au apasat pe acceleratie si au castigat setul al treilea destul de lejer, 25-13. VC Municipal Midia a pierdut si actul al patrulea, scor 25-20, desi la inceput daduse semne ca-si poate tine adversara in frau. Ultimul set a avut o desfasurare dramatica. Deltacons a luat un avans, 5-0, insa echipa noastra a egalat la 7-7. Au urmat patru servicii castigate consecutiv de tulceni si din nou echilibrul s-a rupt, "decisivul" fiind adjudecat de acestia cu 15-9. VC Municipal Midia: Halchin, Colcer, Began, Oros, Voinea, Iancu; libero - Stoian. A mai intrat Gavrila. Deltacons: Pavel, Abraham, Dumitrescu, Pereu, Gontariu; libero - Tanasescu. Au mai intrat: Apostu, Costache si Kovacs. Sambata, in etapa a 12-a a Superligii, formatia noastra va evolua in deplasare cu CSS Elcond Zalau, fiind obligata sa invinga pentru a ramane in carti in vederea ocuparii locului patru la sfarsitul Superligii, ultima pozitie care da dreptul ca in play-off sa se desfasoare doua meciuri din trei la Constanta.