08:26 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

International de juniori in lotul Farului

25 Mar, 2005 00:00 857 Marime text
Profitand de pauza competitionala cauzata de cele doua partide decisive ale echipei nationale de fotbal cu Olanda si Macedonia, revelatia acestui campionat al Diviziei A, F.C Farul Constanta, a jucat o partida de verificare la mijlocul acestei saptamani cu Rapid Ovidiu. Scorul final, 4-0 pentru Farul, este mai putin important, tehnicianul Petre Grigoras dorind sa testeze intreg lotul de jucatori pe care il are la dispozitie. Imbucuratoare a fost reintrarea din primul minut a lui Cosmin Pascovici, semn ca cel mai bun jucator al Farului din turul campionatului este pregatit sa revina pe teren in partida de campionat cu F.C Arges. La Farul a debutat si internationalul de juniori Vasile Pacuraru (17 ani), jucator din pepiniera clubului de pe litoral. Antrenorul tanarului fotbalist constantean este fostul jucator al Farului, Sebastian Iovanescu. Acesta a impresionat la prima partida sub culorile Farului, marcand chiar un gol de exceptie de la 30 de metri, lucru ce a facut ca Grigoras sa il cheme la antrenamentele primei echipe. Pacuraru poate evolua atat pe postul de mijlocas central, cat si pe cel de fundas. In ce priveste perioada urmatoare de pregatire a Farului, "rechinii albastrii" vor efectua pana maine dimineata cate un antrenament zilnic, iar de luni vor intra in programul de pregatire inaintea partidei de la Pitesti. Este foarte putin probabil ca Farul sa mai dispute vreo alta partida de verificare in aceste zile mai ales ca divizionarele B si C sunt angrenate in disputele din campionat.