22:54 28 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ionuț Stănescu, președintele HC Dobrogea Sud Constanța „Nu mă așteptam să fie atât de greu”

07 Dec, 2020 00:00 2480 Marime text
  • În etapa a 12-a a Ligii Națioanle de hanfbaș masculin, HC Dobrogea Sud Constanța a învins CSU din Suceava.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a ajuns la zece victorii în 12 meciuri susținute în acest sezon al Ligii Naționale, după ce a trecut, scor 24-20 (12-10), și de nou promovata CSU din Suceava.

Formația din Moldova și-a vândut scump pielea. „După 50 de minute echilibrate, în care s-a mers cap la cap, mobilizarea băieților noștri a fost admirabilă: în ultimele 9 minute nu au primit gol și au revenit de la 19-20!”, se arată pe site-ul oficial al HCDS. „Un meci de mare luptă. Știam că va fi greu, dar nu mă așteptam să fie atât de greu. E bine că am rămas lucizi și nu am cedat în niciun moment. Îi felicit pe băieți pentru victorie și ne pregătim în continuare pentru că ne așteaptă un alt meci foarte greu, cu Turda”, a spus și președintele grupării constănțene, Ionuț Stănescu, conform sursei citate.

Potaissa Turda și HCDS, la egalitate de puncte

În urma acestei victorii, HCDS a acumulat 30 de puncte, având zece victorii și două eșecuri în 12 partide și ocupând locul trei în ierarhie, la egalitate de puncte însă cu a doua clasată, Potaissa Turda, cu care se duelează în etapa viitoare, pe 17 decembrie, la Sfîntu Gheorghe. Ierarhia completă arată astfel: 1. Dinamo - 36p, 2. Potaissa Turda - 30p, 3. HCDS - 30p, 4. Minaur Baia Mare - 25p, 5. CSM București - 24p, 6. Poli Timișoara - 24p, 7. Steaua - 21p, 8. HC Buzău 2021 - 20p, 9. CSM Vaslui - 16p, 10. CSM Făgăraș - 15p, 11. Dunărea Călărași - 12p, 12. CSM Focșani 2007 - 12p, 13. CSU din Suceava - 11p, 14. CSM Bacău - 6p.

Sursa foto: ZIUA de Constanța