01:25 01 08 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jocurile Olimpice Paris 2024 David Popovici, medalie de bronz la 100 m liber!

31 Jul, 2024 23:46 250 Marime text
 David Popovici. Sursa foto: Facebook (COSR; foto - Cristian Nistor)
Campion olimpic în proba de 200 m liber la Jocurile Olimpice Paris 2024, tânărul înotător român David Popovici (19 ani) a luptat pentru medalie și în proba de 100 m liber, a cărei finală s-a încheiat cu puține momente în urmă.

După 47,92 s în serii și 47,66 s în semifinală, David Popovici a încheiat acum cursa în 47,49 s și a urcat pe podium, cucerind medalia de bronz!

Medalia de aur i-a revenit chinezului Zhanle Pan, care și-a îmbunătățit substanțial recordul mondial, acesta fiind acum 46,40 s (de la 46,80 s, timp pe care îl stabilise la Campionatul Mondial de la Doha, în februarie 2024)!

Ca de obicei, David a avut un finiș extraordinar, terminând pe locul trei, după ce, la jumătatea cursei, întorsese al șaptelea dintre cei opt finaliști!

Clasament final:
  1. Zhanle Pan (China) – 46,40 (record mondial)
  8. Chris Guiliano (SUA) – 47,98.

David Popovici, BRONZ olimpic la 100 m liber, proba vedetă a înotului mondial!

Excelentă performață a lui David la această ediție a Jocurilor Olimpice! A doua medalie pentru înotătorul român după AURUL cucerit acum două zile la 200 m!

Cursa a fost câștigată cu un nou record mondial - 46.40, stabilit de chinezul Zhanle PAN, cel care a bătut recordul mondial al lui David Popovici, în acest an la Campionatele Mondiale.

Al doilea a sosit australianul Kyle CHALMERS 47.48 - de șase ori medaliat la Jocurile Olimpice.

David Popovici a sosit al treilea cu timpul 47.49.

Felicitări David Popovici! Felicitări antrenorului Adrian Rădulescu și întregii echipe tehnice!, este mesajul Comitetului Olimpic și Sportiv Român.