14:20 28 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Jocurile Olimpice Paris 2024 David Popovici s-a calificat în semifinală la 200 m liber cu cel mai bun timp. Penultim act și pentru Rebecca Diaconescu! (GALERIE FOTO)

28 Jul, 2024 12:22 287 Marime text
 David Popovici. Sursa foto: Facebook (COSR / foto - Cristian Nistor)

Înotătorul român David Popovici a evoluat astăzi, 28 iulie 2024, în calificările probei de 200 m liber la Jocurile Olimpice Paris 2024 și s-a calificat în semifinal cu cel mai bun timp, 1:45.65.

Campionul român s-a clasat pe locul întâi în seria în care a evoluat, ultima, iar timpul înregistrat a fost cel mai bun din calificări.

Semifinala are loc diseară, de la ora 21.46.

David Popovici - calificat în semifinalele probei de 200 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris, cu cel mai bun timp!

David Popovici, dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, are în palmares un loc 4 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La doar 16 ani, e a fost atunci foarte aproape de medalia de bronz a probei.

Semifinalele sunt programate în această seară și vor fi transmise de TVR începând cu ora 21:00, se arată pe pagina de Facebook a Agenției Naționale pentru Sport.

UPDATE:

Astăzi a evoluat în serii la 200 m liber feminin și Rebecca Diaconescu, de la CSM Constanța.

Tânăra sportivă (are 18 ani), debutantă la Jocurile Olimpice, a realizat performanța de a se califica în semifinală, în care va evolua diseară.

Rebecca s-a clasat pe locul șase în seria sa, cu 1:59.29, și pe locul 16 la general, prinzând semifinala de pe ultima poziție!