15:21 31 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jocurile Olimpice Paris 2024 Românul Alex Creț s-a calificat în optimi în turneul de judo

31 Jul, 2024 12:41 261 Marime text
Alex Creț. Sursa foto: Facebook (COSR)

Alex Creț a câștigat la ”Golden Score” în fața lui Krisztian Toth, maghiarul născut în Germania, în primul tur al turneului olimpic de judo al Jocurilor Olimpice de la Paris, în limitele categoriei 90 kg.

Toth a acumulat penalizări pentru fals atac și non combativitate, iar Creț a fost declarat câștigător.

În urma acestei victorii Creț s-a calificat în optimi, unde va intra pe tatami peste doar câteva ore, si il va intalni pe brazilianul Rafael Macedo. Succes, Alex!, este mesajul Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Echipa națională de polo a României. Sursa foto: Facebook (COSR)În turneul de polo, România a pierdut cu  8-14 în fața echipei SUA.

Echipa României a rezistat o repriză în fața americanilor, 3-3, după care adversarii au dominat jocul. În repriza secundă americanii au înscris de trei ori, noi niciodată. Adversarii s-au desprins în repriza a treia, 10-4, pentru ca în ultima scorul să fie egal 4-4, dar victoria a fost a poloiștilor din Statele Unite.

Este a doua înfrângere în grupă și urmează meciurile cu Muntenegru, Italia și Croația, se arată pe pagina de Facebook a COSR.