01:25 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jucatorii Farului au luat trei puncte in meciul cu Poli Timisoara

15 May, 2006 00:00 821 Marime text

"Rechinii" au invins "Regele"

# "Marinarii" au invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (1-1), formatia Poli Timisoara, intr-un meci din etapa a 27-a a Diviziei A * La partida disputata pe stadionul Farul au asistat aproximativ 500 de spectatori

"Marinarii" de la Farul au invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 (1-1), formatia Poli Timisoara, intr-un meci din etapa a 27-a a Diviziei A. Pentru Farul au marcat Tibor Moldovan, in minutul 45+1, Claudiu Voiculet, Mihai Gurita si Adrian Senin. Poli Timisoara a punctat prin Gigel Bucur si Gabriel Torje. Poli Timisoara a deschis scorul prin Gigel Bucur, in minutul 18. Silviu Balace a expediat un sut de la marginea careului mic, portarul George Curca a ratat interventia, iar Gigel Bucur a inscris de la patru metri. Farul a restabilit egalitatea in minutul 45+1, cand Tibor Moldovan a marcat cu un sut in vinclu, de la marginea careului de 16 metri. In minutul 49, gazdele au trecut in avantaj, cand Mihai Gurita a centrat in careu de pe partea stanga, iar Dinu Todoran a deviat usor cu calcaiul pana la Claudiu Voiculet, venit lansat, care l-a invins pe Marius Popa cu un sut de la 11 metri, pozitie centrala. Gurita a marcat pentru 3-1 in minutul 52, cu un sut de la marginea careului, la coltul lung, mingea fiind usor deviata de Popa si lovind bara din stanga sa, inainte de a intra in plasa. Poli a redus din diferenta in minutul 68 prin Torje, care a inscris primul sau gol in Divizia A, cu capul, din centrul careului constantean, dupa o centrare de pe stanga a lui Bucur. In minutul 75, jucatorii de la Farul au cerut 11 metri la o faza la care mingea l-a lovit in mana pe fundasul timisorean Gabriel Canu, in interiorul careului, insa arbitrul a lasat jocul sa continue. Scorul final al partidei, 4-2, a fost stabilit in minutul 81, de Adrian Senin. Gurita a primit un balon la limita ofsaidului, Canu s-a oprit si a cerut hent, iar jucatorul constantean a continuat faza si a pasat in stanga, prin fata lui Popa, iar Senin a inscris, din interiorul careului, in poarta goala. Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Victor Stanisteanu, ajutat de asistentii Nicolae Marodin si Adrian Vidan. Rezerva a fost Mihai Ene. Observatorii intalnirii au fost Romeo Pascu si Mircea Nesu. La partida disputata pe stadionul Farul au asistat aproximativ 500 de spectatori. Inainte de inceperea meciului, o parte a spectatorilor l-a fluierat pe tehnicianul formatiei timisorene, Gheorghe Hagi, aflat la primul sau meci la Constanta in postura de antrenor al unei echipe adverse, insa majoritatea l-au primit cu aplauze pe fostul fotbalist al echipei Farul. Galeria constanteana a afisat un banner cu mesajul "Pentru fotbal rege, pentru Farul rece", iar la scorul de 4-2 pentru gazde au scandat ironic "Demisia".