22:20 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Le-a fost teama de renumele adversarelor!

24 Jan, 2005 00:00 639 Marime text

CS Tomis - Rapid, 31-35

Formatia constanteana a pierdut sambata, cu scorul de 31-35, meciul disputat pe teren propriu in compania echipei Rapid CFR Bucuresti, in etapa a 11-a din actuala editie a Ligii Nationale de handbal feminin. CS Tomis spera intr-o victorie in aceasta prima partida a anului, dar in acelasi timp pornea cu un handicap serios, nu mai putin de patru titulare fiind accidentate. Intalnirea disputata cu incepere de la ora 10.00, la Sala Sporturilor era considerata derbyul etapei, pe teren intalnindu-se ocupantele locurilor doi (Rapid, 18 p) si trei (Tomis, 17 p) din clasamentul intrecerii. Din pacate, desi si-au dorit victoria, fetele lui Dumitru Musi au evoluat timorat, fiindu-le teama de mult mai titratele lor adversare. Din acest motiv, exceptand primele minute ale reprizei intai (5-4 in minutul 9 pentru gazde), handbalistele din Giulesti au dominat partida, vasta experienta competitionala ajutandu-le sa se impuna in fata tinerelor jucatoare de la Tomis. Desi accidentate, Alina Petrache si Doina Avram Lupu au intrat in teren, dar evolutiile lor nu s-au ridicat la nivelul asteptat. La pauza, Rapid conducea cu scorul de 17-13, dar, din pacate, Dumitru Musi nu avea un "as in maneca" pentru a schimba soarta intalnirii. Absentele Roxanei Mazur si a Georgianei Borcan, cat si retinerea data de accidentari in cazul jucatoarelor Petrache si Lupu si-au lasat amprenta asupra evolutiei lui CS Tomis. Incurajate de peste 700 de spectatori, constantencele au reusit sa se apropie totusi la un singur gol diferenta (minutul 46) si pentru o clipa a existat speranta ca Tomis poate castiga meciul. Visul s-a spulberat dupa o ratare in postura de unu la unu, moment in care rapidistele si-au revenit, reusind sa mareasca diferenta de pe tabela de marcaj. Apararea gazdelor a incercat fara succes sa reziste in fata unor jucatoare de exceptie precum Cristina Varzaru, Alina Dobrin-Pacurar, Amelia Busuioceanu sau Elena Moise. In acelasi timp, portarul Rapidului, Cristina Dogaru Cucuian (antrenor secund) a intervenit cu succes la aruncarile expediate de handbalistele Tomisului. Desi accidentata, Alina Petrache a fost cea mai buna marcatoare a intalnirii (14 goluri), mai mult de jumatate fiind insa goluri din sapte metri. De la CS Tomis au mai inscris Ramona Vaduva (7 goluri), Dorina Jerebie (4 g), Loredana Mateescu (3 g), Raluca Blebea (2 g) si Cristina Strungaru (1 g). De cealalta parte, Elena Moise (30 de ani) a marcat 11 goluri, fiind urmata de Busuioceanu (7 g), Dobrin (6 g), Varzaru (4 g), Buceschi (3 g), Gheorghe (2 g ), Paraschiv (1 g) si Ivana (1 g). In afara marcatoarelor sus-mentionate, antrenorii celor doua echipe au mai folosit sambata dimineata urmatoarele jucatoare: Tomis - Avram, Simona Strungaru, Rombescu (portari), Osman, Craciun, Ivanescu, Duican; Rapid - Dogaru, Saftoiu (portari), David, Stoicea, Toucean, Stanciu. In urma acestui meci, Rapid a acumulat 20 de puncte si continua sa se afle pe locul doi, la egalitate cu lidera Oltchim Ramnicu Valcea. CS Tomis Constanta a ramas pe pozitia a treia, cu 17 puncte, dar a fost egalata la punctaj de campioana en-titre Silcotub Zalau (locul patru). Sambata viitoare, formatia noastra are un meci extrem de greu, in deplasare cu Oltchim.