13:29 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lidera s-a desprins de pluton

26 Mar, 2004 00:00 735 Marime text

CSM Sebes - CS Tomis Constanta 23-30 (13-14)

Formatia de handbal feminin CS Tomis Constanta s-a impus ieri in meciul cu CSM Sebes cu scorul de 30-23, dupa ce la pauza avea un avantaj de un singur gol, 14-13. Intalnirea a facut parte din cadrul etapei a cincea a Grupei valorice B, ultima a turului, si trebuia sa aiba loc sambata trecuta, dar ea a fost amanata pentru ieri deoarece gruparea de pe litoral a sustinut duminica un meci amical in compania nationalei de senioare a Chinei. Pentru CS Tomis victoria era importanta privind din prisma faptului ca astfel ea se distanta la trei puncte in fruntea clasamentului de HC Otelul Galati si HCF Piatra Neamt, formatii care in aceasta runda fusesera invinse. Pentru oaspete insa, acest meci era poate ultima lor sansa de a mai spera la evitarea retrogradarii, chiar si dupa un loc de baraj. Echipa noastra a inceput destul de slab intalnirea, gazdele avand la un moment dat un avantaj de patru goluri pe tabela (10-6). Pe final, elevele lui Dumitru Musi au preluat conducerea, iar in ultima secunda, cand ele aveau 14-13, portarul Doina Lupu-Avram a aparat o lovitura de la 7 metri. De altfel, goal-keeper-ul dobrogean a avut o evolutie foarte buna in acest meci, reusind nu mai putin de 14 interventii salvatoare. Repriza secunda a fost la discretia echipei noastre, scorul final fiind meritat. Au marcat pentru CS Tomis: C. Strungaru (11), Mazur (7), Paraianu (4), Vaduva (3), Osman (2), Borcan (2) si Duican (1). Campionatul se va intrerupe, prima etapa a returului fiind programata pe 17 aprilie.