02:27 10 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Liga Națiunilor România, a doua victorie. Tricolorii au învins și Lituania

09 Sep, 2024 23:50 177 Marime text
România, 3-1 cu Lituania. Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)
Echipa națională de fotbal a României are punctaj maxim după două meciuri în Liga Națiunilor (Liga C, grupa C2), în seara zilei de 9 septembrie 2024 câștigând meciul cu Lituania de pe teren propriu, scor 3-1 (1-1).

Pentru tricolori au înscris Mihăilă (4), Răzvan Marin (87 - dintr-un penalty scos de ianis Hagi) și Mitriță (90+2, din pasa lui Denis Alibec, de la Farul Constanța).

Lituania a punctat prin Kucys, în minutul 34, iar scorul de 1-1 s-a menținut până aproape de final. Mai mult, Lituania putea trece în avantaj, cu 2-1, dar, în minutul 78, a avut un gol anulat pentru fault la portar (în urma intervenției VAR), iar sistemul video a intervenit apoi pentru acordarea penalty-ului României.

Mircea Lucescu, selecționerul României, a jucat cu: Târnovanu - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - Stanciu-cpt., M. Marin (56 Olaru), R. Marin – Man (70 I. Hagi), Drăguș (88 Alibec), Mihăilă (70 Mitriță).

În celălalt meci al etapei din grupa României, Cipru – Kosovo 0-4.

Clasament: 1. România – 6p, 2. Kosovo – 3p, 3. Cipru – 3p, 4. Lituania – 0p.

În etapa următoare, pe 12 octombrie 2024, se joacă partidele Lituania – Kosovo (ora 16.00) și Cipru – România (ora 21.45).

România, 3-0 în deplasare contra Kosovo, în Liga Națiunilor!