20:21 02 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT România - Olanda, în optimi la EURO 2024. „Generația de suflet“, meci pentru istorie! Gol în minutul 20 (GALERIE FOTO)

02 Jul, 2024 18:18 584 Marime text

UPDATE:

Minutul 58:

Lovitura de cap a lui Van Dijk din careu șterge bara. Un minutu mai târziu, nici Gakpo nu reușește să-l învingă din nou pe Niță.

UPDATE:

Minutul 54: România scapă cu bine dintr-o situație periculoasă în careu, cu Depay în prim plan.

UPDATE:

A început repriza a doua.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză. Olanda conduce cu 1-0, dar, în ultimele secvențe ale partidei, România s-a arătat periculoasă.

UPDATE:

Minutul 45+2: Drăguș șutează slab, iar portarul olandez reține.

UPDATE:

Racovițan greșește, iar Olanda are o mare ocazie de a face 2-0, prin Simons, care trage pe lângă, în minutul 44.

UPDATE:

Schimbare la România în minutul 38, Racovițan în locul lui Mogoș, accidentat de Dumfries. Racovițan joacă fundaș central, iar Burcă trece fundaș stânga, în locul lui Mogoș. De ceva timp, Olanda domină jocul, raportul cornerelor fiind 10-0 în favoarea ei!

UPDATE

Minutul 26: Cap al lui De Vrij din careu în plasa laterală.

UPDATE:

Minutul 23 - Man a primit în careu de la Stanciu, dar nu a reușit să nimerească poarta.

UPDATE:

În minutul 20, Olanda deschide scorul, prin Gakpo, cu un șut la colțul scurt.

UPDATE:

MInutul 14 - șut puțin peste poartă al lui Man. Anterior, Drăguș fusese într-o situație periculoasă în careu, dar nu a putut finaliza.

În tribună este și Gheorghe Hagi, care stă alături de Mircea Lucescu.

UPDATE:

România a început foarte bine meciul, conduce ostilitățile și o ține sub presiune pe Olanda!

UPDATE:

Staff-ul medical al României a intervenit pe teren la accidentarea lui Ianis Hagi, lovit de Dumfries cu cotul în cap, în minutul 2.  A curs sânge, iar lui Ianis i se aplică un bandaj la cap.

UPDATE:

Meciul a început.

UPDATE:

S-au intonat imnurile naționale. Momente înălțătoare! Atmosfera pe stadion este fantastică, „zidul galben“ al fanilor români este prezent și la acest meci pe stadion.

Marele meci al „Generației de suflet“ a României a venit!

Tricolorii întâlnesc Olanda astăzi, 2 iulie 2024, de la ora 19.00, în optimi la Campionatul European de fotbal din Germania, iar jucătorii lui Edward Iordănescu luptă pentru o calificare istorică în sferturi.

Partida se dispută la Munchen, fiind transmisă în direct de Pro TV.

Prin parcursul extraordinar de până acum de la EURO 2024 (mult mai bun decât al olandezilor), tricolorii i-au făcut fericiți pe români, iar afecțiunea pentru echipa națională și interesul din jurul acesteia au atins cote nebănuite.

Pe stadioanele din Germania, „îngălbenite“ de mulțimea fanilor României, pe străzi, atât la Euro, cât și în țară, toată lumea strigă „Hai, România!“, așteptând astăzi o nouă victorie de răsunet.

Echipa de start a României: Fl. Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M. Marin, Stanciu (cpt.) – Man, Drăguș, I. Hagi.

Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu - Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă,Pușcaș, Alibec, Bîrligea.

Fl. Coman (accidentat) și Bancu (suspendat) lipsesc de la acest meci.

Olanda (selecționer, Ronald Koeman): Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Xavi Simons, Reijnders – Bergwijn, Depay, Gakpo.

Cine câștigă meciul România – Olanda va întâlni în sferturi învingătoarea din partida Austria – Turcia, care se joacă tot astăzi, 2 iulie, de la ora 22.00 (în direct la Pro TV).

Aceste două partide sunt ultimele din faza optimilor de la EURO 2024. Restul sferturilor au fost stabilite. Pe partea de tablou a României se mai joacă Anglia – Elveția, iar sferturile de pe cealată parte de tablou sunt Spania – Germania și Franța – Portugalia.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (UEFA EURO 2024, Echipa națională de fotbal a României)

„Da dumla dumla da, marți batem Olanda!“ (VIDEO)