22:09 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT. Superliga 2023/2024 Farul Constanța, înfrângere cu FCSB, care a cucerit titlul de campioană! (GALERIE FOTO + VIDEO)

27 Apr, 2024 19:54 1855 Marime text

Farul Constanța, campioana în exercițiu a României și a doua clasată momentan, susține astăzi, 27 aprilie 2024, meciul din etapa a șaptea a turneului play-off din Superliga 2023/2024, întâlnind în deplasare, pe Arena Națională din București, de la ora 20.30, liderul FCSB.

Cu patru etape înainte de finalul campionatului, FCSB are 11 puncte avans față de Farul (46-35), iar, cu un egal în această partidă, liderul obține și matematic titlul de campioană!

De altfel, Farul a rămas singura echipă din play-off care mai păstrează șanse teoretice de a cuceri titlul, iar „marinarii“ joacă foarte bine în play-off, învingând Rapidul (de două ori, cu 2-1 și 3-1), CFR Cluj (cu 5-1) și Universitatea Craiova (cu 2-1).

FCSB i-a administrat Farului singura înfrângere din play-off, 1-0 la Ovidiu, dar echipa de pe litoral merita mult mai mult în acel meci, după cum a decurs partida!

Echipele de start:

FCSB (antrenor: Elias Charalambous) - Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Ov. Popescu – Lixandru, Șut, Olaru (cpt.) – Miculescu, Băluță, Oct. Popescu.

Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Pandele, Antwi, Toma, Alhassan, Popa, Radaslavescu.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi) - Buzbuchi - Sîrbu, Larie, Gustavo, M. Popescu - Vînă, Queiros, Grameni (cpt.) - Cr. Ganea, L. Muntanu, Andronache.

Rezerve: Mușat, Grosu, Dănuleasă, Kiki, Boli, Nedelcu, Casap, N. Popescu, Deaconu, Benchaib, Rivaldinho.

Program etapa 7 play-off / play-out

Vineri, 26 aprilie
Dinamo – FC Voluntari 1-1 (play-out)

Sâmbătă, 27 aprilie
FCU 1948 Craiova – Universitatea Cluj 3-2 (play-out)
FCSB – Farul Constanța 2-1 (play-off)

Duminică, 28 aprilie
Ora 13.30: Oțelul Galați – FC Hermannstadt (play-out)
Ora 18.15: Poli Iași – UTA (play-out)
Ora 21.00: CFR Cluj – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (play-off)

Luni, 29 aprilie
Ora 17.30: Petrolul Ploiești – FC Botoșani (play-out)
Ora 20.30: Rapid – Universitatea Craiova (play-off).

UPDATE:

În minutul 15, Louis Munteanu șutează periculos, dar este doar corner.

UPDATE:

În minutul 26, FCSB deschide scorul, prin Miculescu, care a finalizat din careu, pe lângă Buzbuchi, după pasa lui Olaru! FCSB - Farul 1-0!

UPDATE:

În minutul 34, cap Olaru peste poarta Farului.

UPDATE:

În minutul 41, Buzbuchi se opune în fața lui Octavian Popescu, acordând corner.

UPDATE:

​S-a încheiat prima repriză, FCSB conduce cu 1-0.

UPDATE:

Două schimbări la pauză la Farul: Andronache - Rivaldinho și Sîrbu - Benchaib. Partea secundă a început!

UPDATE:

În minutul 49, după un contraatac, Octavian Popescu a șutat peste poarta lui Buzbuchi.

UPDATE:

Încă două înlocuiri la Farul, în minutul 67, intră Nedelcu și Nicolas Popescu, ies Larie și Grameni.

UPDATE:

În minutul 77, Olaru a scăpat singur cu Buzbuchi, dar nu l-a putut învinge pe portarul Farului, care a respins în corner. Un minut mai târziu, la Farul se mai face o schimbare, Casap în locul lui Vînă.

UPDATE:

În minutul 79, Farul egalează! Gol Rivaldinho, cu capul din careu, din centrarea lui Louis Munteanu.

UPDATE:

În minutul 84, Băluță marchează golul de 2-1 pentru FCSB! Reușita este verificată la VAR. Golul este validat!

Prima schimbare la FCSB se produce în minutul 87, Pandele în locul lui Octavian Popescu.

UPDATE:

În minutul 89, o nouă înlocuire la gazde, Baba Alhassan - Băluță.

UPDATE:

De la margine s-au arătat cinci minute de prelungire.

UPDATE:

În minuutl 90+3, contraatac supranumeric FCSB, dar nu se face 3-1, acțiunea nu e finalizată cu gol.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat, FCSB a câștigat cu 2-1, cucerind titlul de campioană în sezonul 2023/2024!

FCSB - Farul 2-1 (1-0)

Au marcat: Miculescu 26, Băluță 84 / Rivaldinho 79

Cartonașe galbene: Ngezana 37, Lixandru 54,  Ov. Popescu 78, Olaru 86 / M. Popescu 73

Au evoluat:

FCSB (antrenor. Elias Charalambous): Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Dawa, Ov. Popescu - Lixandru, Șut, Olaru (cpt.) – Băluță (89, Alhassan),  Miculescu, Oct. Popescu (87 Pandele). Rezerve: Udrea, Vlad - Panțîru, Haruț, Antwi, Toma, Radaslavescu, Andronic.

Farul (manager tehnic. Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu (46 Benchaib), Larie (67 Nedelcu), Gustavo, M. Popescu - Vînă (78 Casap), Queiros, Grameni (cpt.) (67 N. Popescu) – Cr. Ganea, L. Munteanu, Andronache (46 Rivaldinho). Rezerve: Mușat - Grosu, Dănuleasă, Kiki, Boli, Deaconu.

După trei victorii consecutive, Farul a pierdut, scor 2-1, partida de pe Arena Națională cu FCSB, bucureștenii devenind cu acest prilej noii campioni ai României. O partidă decisă și de greșeala de la golul doi al gazdelor, în care reușita lui A. Băluță a fost validată deși mingea părăsise anterior suprafața de joc, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

„Încercăm să jucăm cât mai bine pentru fani și pentru toată Constanța“ (GALERIE FOTO + VIDEO)