02:26 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Marinari" fara luciditate

16 Apr, 2007 00:00 882 Marime text

Departe de ambitiile europene, cei de la Farul sperau sa "scoata" macar un punct de la gruparea alb-visinie, ceea ce le-ar fi permis sa mai respire putin in mocirla de la subsolul clasamentului

Fara exceptie, de fiecare data cand Farul s-a aflat intr-o situatie de criza, cel care a platit a fost antrenorul. Logic intr-un fel, dar atunci cand la echipa se perinda intr-un interval relativ scurt vreo patru tehnicieni, iar rezultatele sunt aceleasi, vinovatii ar trebui cautati si in alta parte. Sambata, in fata a peste 8.000 de spectatori, Farul Constanta a incercat sa faca fata unei echipe a Rapidului, venita sa nu faca concesii in incercarea ei de a prinde Liga Campionilor. Departe de ambitiile europene, cei de la Farul sperau sa "scoata" macar un punct de la gruparea alb-visinie, ceea ce le-ar fi permis sa mai respire putin in mocirla de la subsolul clasamentului. Meciul a inceput insa cum nu se poate mai prost pentru elevii lui Basarab Panduru, care s-au vazut nevoiti sa se baricadeze in propriul careu si sa reziste atacurilor timpurii ale giulestenilor. In minutul 8, Viorel Moldovan suteaza din careu, dar Vlas respinge, pentru ca peste doua minute, veteranul oaspetilor sa aiba din nou o pozitie excelenta, dar sa lufteze, spre fericirea tribunelor. Golul nu mai putea sa intarzie prea mult, iar in minutul 14, la o greseala in lant a flancului drept al apararii Farului, Barbu il faulteaza in careu pe Danut Perja. Arbitrul Cristian Balaj dicteaza lovitura de la 11 metri, iar Valentin Badoi inscrie, cu toate ca Vlas a ghicit coltul. Degringolada se instaleaza in defensiva gazdelor, iar la faza imediat urmatoare, Viorel Moldovan isi mai arata o data coltii, trimitand mingea in bara. Treptat insa, impulsionati de pe margine de Panduru, constantenii incep sa conteze in atac, iar in minutul 19, Gurita scapa singur cu portarul, dar tusierul Horea Bochis semnalizeaza eronat o pozitie de ofsaid. "Marinarii" nu se descurajeaza, iar peste doua minute, acelasi Gurita profita de o greseala a apararii rapidiste si de indecizia rezervei lui Dani Coman, portarul Ampoula Edel, inscriind pentru 1-1. In minutul 42, alb-albastrii puteau sa intre in avantaj, dar golul lui Tibor Moldovan nu este validat, pe motiv de fault in atac. Ulterior, chiar si George Copos, patronul Rapidului, prezent la meci, a recunoscut ca reusita atacantului farist a fost valabila. Partea a doua incepe cu Farul in atac. Gurita are o oportunitate excelenta, dar Edel isi repara greseala precedenta si apara senzational. Panduru, exasperat de ratari Din pacate, la faza urmatoare, Ianis Zicu (huiduit de constanteni la fiecare atingere de balon), centreaza pentru Buga, care inscrie fara preluare si stabileste cu aceasta ocazie si scorul final, 2-1 pentru Rapid. Atacurile constantene si-au pierdut treptat din claritate, iar cele cateva oportunitati irosite cu seninatate de Farul, au avut darul de a-l enerva teribil pe Basarab Panduru. Mintea limpede din atac a lipsit cel mai mult gazdelor in aceasta partida, in rest, Farul facand un joc destul de reusit. In minutul 68, a debutat la echipa de pe litoral si brazilianul Gerlem, care nu a impresionat. Dezamagitor a evoluat si Cosmin Tilinca, introdus in teren in minutul 72. Tehnicianul constantenilor a rulat urmatoarea garnitura: 30. Vlas - 2. Farmache, 3. Barbu, 5. Schiopu, 27. Maxim - 21. Bacila (17. Gerlem min. 68), 25. M. Nae (16. Pacuraru min. 46), 19. Teekloh, 4. Otvos - 23. T. Moldovan (24. Tilinca min. 72), 11. Gurita. Din fericire, asa cum remarca si Panduru la conferinta de presa, echipa sa profita si de pasii gresiti ai contracandidatelor la retrogradare, mentinandu-se pe locul 12, dar cu un ingrijorator -11 la adevar. Urmatoarea partida a Farului va avea loc la Targu Jiu, impotriva echipei Pandurii.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}