18:39 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Marinarii" au tinut aproape de aradeni

20 Nov, 2006 00:00 574 Marime text

Rugbystii Farului au evoluat si sambata destul de bine pe teren propriu, pierzand onorabil cu scorul de 11-24 * La startul reprizei secunde, alb-albastrii au irosit o ocazie monumentala de a inscrie un eseu foarte important

Desi nu a invins, echipa de pe litoral a aratat ca poate sa se lupte de la egal la egal cu fortele campionatului si a reaprins sperantele pentru viitor ale suporterilorAtat play-off-ul cat si play-out-ul Diviziei Nationale de rugby au debutat sambata cu meciuri deosebit de interesante, capul de afis fiind detinut de partida de la Baia Mare, dintre Remin si Steaua Bucuresti. A rezultat o disputa crancena si echilibrata, in care "militarii" s-au impus cu scorul de 20-18, nefiind scutiti de emotii. Dupa ce in minutul 74, baimarenii erau in avantaj, peste doar patru minute, Steaua a reusit sa castige meciul, gratie unei lovituri de penalizare, transformata cu siguranta de Florin Vlaicu. Intalnirea care ne-a interesat pe noi a avut loc insa la Constanta, intre RCJ Farul si Contor Zenner Arad. Dupa cum se stie, constienti ca nu au vreo sansa la titlul national in acest sezon, alb-albastrii erau decisi sa faca un meci bun si sa profite la maxim de calificarea lor in play-off, mai ales pentru acumularea de experienta. Meciul bun facut impotriva banatenilor in ultima partida contra acestora, in sezonul regulat, s-a dovedit a nu fi doar o intamplare, deoarece rugbystii Farului au evoluat si sambata foarte bine, pierzand onorabil cu scorul de 11-24. Aradul a avut 12-6 la pauza, la acest scor producandu-se si faza zilei. Un jucator constantean intra in terenul de tinta singur, poate marca eseu, insa se hotaraste sa se duca spre centru, pentru a marca acolo. Intre timp, este ajuns de doi aradeni, este prins si culca balonul pe un adversar. Logic, arbitrul central nu a acordat eseul si astfel, gazdele au ratat o oportunitate excelenta de a reintra in joc. Constantenii au revenit totusi in partea a doua la 11-12, dupa care Aradul a mai marcat doua eseuri. Scorul final a fost asadar 24-11 pentru oaspeti si 4-1 la eseuri tot pentru ei, ceea ce inseamna ca Zenner a luat toate cele cinci puncte puse in joc. Au fost acordate si doua cartonase galbene in acest meci, Silion de la Farul, in repriza intai, si Cioriciu de la Arad, in partea secunda. La Constanta, arbitru central a fost Cristian Raduta, ajutat de judecatorii de margine Valeriu Lazar si Horea Mesesan. Peste sase zile, elevii lui Paul Nixon continua seria meciurilor grele si se deplaseaza in capitala, pentru confruntarea cu Dinamo Bucuresti, o alta candidata serioasa la titlu. Pana atunci insa, Farul se mentine pe locul cinci, cu 25 de puncte, cu doua mai multe decat Cluj. Meciul dintre Dinamo si Cluj a fost insa amanat pentru primavara lui 2007, asa ca pana atunci nu se va putea intocmi un clasament real.