06:26 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Marinarii" incep sa redreseze corabia

03 Sep, 2007 00:00 1030 Marime text

Elevii lui Constantin Gache au remizat, 1 - 1, la Iasi, dar au fost destul de aproape de a pleca din Moldova cu toate cele trei puncte

Farul Constanta a reusit, sambata, la Iasi, doua noi premiere. Ei au obtinut primul rezultat de egalitate din actuala editie de campionat, dar au castigat si primul lor punct in deplasare. Asta dupa ce, in etapa trecuta, isi trecusera in cont si prima victorie. Meciul de la Iasi ne-a aratat o echipa a Farului care a avut mai mult curaj, numai o deviere destul de norocoasa a lui Ionut Balba facand ca, pana la urma, scorul final sa fie de 1 - 1. De remarcat ca, in minutul 35 al partidei, Dinu Todoran a mai reusit sa inscrie o data, insa arbitrul de linie a semnalizat centralului Alexandru Deaconu, ca centrarea provenita de pe partea dreapta depasise linia de aut. Astfel, golul a fost in cele din urma anulat. Insa, la doar opt minute dupa pauza, constantenii au desfasurat o buna actiune de atac pe partea dreapta, incheiata tot cu o centrare, ajunsa la nou venitul Daniel Chigou. Acesta si-a facut foarte bine loc pe langa fundasii echipei gazda si a marcat pentru 1 - 0 cu o lovitura de cap. Iesenii au acuzat din plin aceasta lovitura nereusind minute bune sa se gaseasca pe teren, iar elevii lui Constantin Gache au dat impresia ca pot pleca cu trei puncte din Moldova. Din pacate, in minutul 67, Radu Ciobanu a sutat inspre poarta lui George Curca, iar balonul a fost deviat spectaculos, dar norocos, in poarta, de catre Ionut Balba. Acesta a pecetluit si scorul final, 1-1, in urma caruia Farul mai acumuleaza un punct, urcand astfel la cota patru. Antrenorul Constantin Gache a declarat, la final, ca nu stie daca Farul Constanta ar fi meritat victoria in meciul de sambata, dar crede ca Poli Iasi a fost o echipa de batut. "Astazi, am indraznit mai mult si acest lucru s-a vazut. Puteam lua chiar toate cele trei puncte. Pe de o parte am castigat un punct, iar pe de alta parte cred ca am pierdut doua. Oricum, suntem pe un drum ascendent si cred ca trebuie sa mai umblu la moralul baietilor. Ii felicit pentru daruirea de care au dat dovada. Nu stiu daca meritam sa castigam, dar, azi, Iasiul a fost o echipa de batut. Iarasi nu am reusit sa castigam, la fel ca in meciurile cu Steaua si Buzaul, din cauza ghinionului. Iarasi am luat gol dintr-o jumatate de ocazie. Jucatorii mei trebuie sa inteleaga ca asta este fotbalul si ca se joaca pe goluri si nu pe ocazii cum am avut noi azi", a spus Gache. De remarcat, debutul fericit al camerunezului Daniel Chigou, care a reusit deja sa marcheze pentru Farul. Antrenorul constantean a folosit la Iasi urmatoarea echipa: Curca, Farmache, Gheara, Schiopu, Maxim, Voiculet, Patrascu, Todoran, Mendy (Bacila, min. 21) Chigou (D. Florea, min. 88), Gerlem. Urmatoarea partida a Farului va avea loc pe 12 septembrie, la Constanta, in compania lui Dinamo, meciul fiind reprogramarea celui care ar fi trebuit sa se joace in urma cu zece zile.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}