12:26 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Medgidia isi continua parcursul excelent de pe teren propriu

14 Mar, 2005 00:00 716 Marime text
C.S.M Medgidia continua sa impresioneze la primul sezon in Liga Nationala, obtinand la sfarsitul saptamanii trecute o noua victorie. Victima elevilor pregatiti de Ion Craciun a fost de aceasta data Universitatea Resita, echipa incomoda a primului esalon handbalistic al tarii. Condusa excelent de Enis Murtaza si Cazan, formatia din Medgidia a demonstrat inca o data ca este extrem de redutabila pe propriul teren. Chiar daca intalnirea se anunta una echilibrata cel putin prin prisma locurilor ocupate de cele doua echipe in clasament inaintea acestei runde (Resita locul opt, Medgidia locul 9), nu a fost deloc asa, reprezentanta litoralului dominand autoritar intalnirea in prima repriza. De fapt, in primele 30 de minute se poate spune ca s-a jucat soarta partidei, avansul luat de formatia lui Ion Craciun la pauza, scor 21-12, dovedindu-se unul decisiv in economia confruntarii. Considerand ca au castigat deja partida, cei din Medgidia au revenit foarte relaxati de la cabine, lucru ce putea sa-i coste in final. Resita a jucat mult mai bine, a profitat de lipsa de concentrare a gazdelor si a fost foarte aproape de o mare surpriza. Din fericire pentru gazde, Enis Murtaza si-a facut din nou datoria, inscriind 12 goluri ce s-au dovedit decisive. Asadar, scorul final, 30-28 pentru C.S.M Medgidia este unul meritat dupa aspectul general al partidei, insa obtinut la capatul unei partide in care jucatorii echipei gazda s-au jucat cu nervii antrenorului, dar si cu cei ai suporterilor prezenti in tribune. Cu cele 12 reusite din partida cu Resita, Enis Murtaza a ajuns la cota 154 de goluri in acest sezon, fiind pe locul trei in clasamentul golgheterilor.