16:20 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Midia ramane pe podium

23 May, 2005 00:00 517 Marime text

Remiza in derbyul Diviziei B

Echipa din Navodari a remizat sambata, 1-1, acasa cu Dacia Unirea Braila, intr-un meci pe care l-au dominat, dar la finalul caruia a primit un gol, contrar cursului jocului * Formatia antrenata de Dan Radulescu ramane pe locul doi in clasamentul Seriei I, cu 48 de puncte * Callatis Mangalia a reusit surpriza etapei invingand cu 1-0 in deplasare lidera FC Vaslui, echipa deja promovata in Divizia A

Stadionul din Navodari a gazduit sambata dimineata derbyul etapei a 27-a din cadrul Seriei I, Divizia B, meci in care s-au infruntat echipele Midia din localitate si Dacia Unirea Braila. Inaintea acestei etape, Midia (47 de puncte) ocupa pozitia secunda in clasament, la 11 puncte diferenta de lidera FC Vaslui, in timp ce echipa braileana se afla pe locul trei, cu 43 de puncte. Partida de la Navodari a fost una extrem de interesanta, dominata autoritar de gazde, care au ratat insa cu usurinta mari ocazii de gol. Cum uneori fotbalul este nedrept, aceste ratari s-au razbunat si in ultimele minute ale intalnirii, Dacia Unirea Braila a inscris un gol nemeritat, care i-a adus insa un punct extrem de pretios. Midia antrenata de Dan Radulescu a inceput meciul in forta, decisa sa obtina toate cele trei puncte puse in joc. Dupa mai multe actiuni ofensive, gazdele reusesc sa deschida scorul in minutul 34, cand Liviu Stefan reia cu capul in plasa, balonul centrat din corner de catre Placinta. Midia ramane la carma jocului si exercita o presiune constanta asupra adversarului insa Mazilu iroseste mai multe ocazii clare de gol iar diferenta de pe tabela ramane de doar un gol. In partea a doua a jocului, fotbalistii din Navodari continua sa atace dar Dacia Unirea Braila se apara cu indarjire, reusind sa scape fara un al doilea gol. Timpul se scurge si Midia este foarte aproape de obtinerea unei victorii meritate. Soseste insa si fatalul minut 91, cand, contrar cursului jocului, oaspetii reusesc sa scape pe contra-atac si profitand de o eroare a defensivei, Matei marcheaza pentru 1-1. Arbitrul central Marius Bocaneala fluiera finalul partidei iar Midia si Braila isi impart cate un punct care le mentin in fruntea seriei. Echipa din Navodari ocupa in prezent locul secund, cu 48 de puncte, in timp ce Dacia Unirea coboara pe patru, cu 44 de puncte. In meciul de ieri, antrenorul Dan Radulescu a folosit urmatorii jucatori: L. Gheorghe - Fugaru, R. Miu, N. Nita, Dragoi - Caju (Coconasu min.66), Ionescu, Placinta (Crecan), L. Stefan - Mazilu, Jilavu. Surpriza etapei s-a inregistrat insa la Vaslui, unde lidera a pierdut cu 0-1 pe teren propriu in fata lui Callatis Mangalia. Golul formatiei dobrogene a fost reusit in minutul 30 de Petrache care a profitat de o greseala a apararii moldovene si a sutat sec din trei metri. Echipa lui Imilian Serbanica a acumulat 40 de puncte si in acest moment ocupa locul sapte in clasament. A treia echipa a judetului, FC Altay a invins cu 3-1 formatia Poli Timisoara, toate golurile gazdelor fiind marcate de Stefan Ciobanu (min.15, 72, 74). Cu trei etape inainte de finele campionatului, Altay ocupa locul 11 in clasament, cu 36 de puncte.