14:29 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ne-am calificat!

15 Jan, 2007 00:00 856 Marime text

# Desi nu se poate spune ca si-au surclasat adversarii georgieni, handbalistii romani au obtinut totusi victoria, scor 30-24, asigurandu-si totodata cel putin locul doi in grupa * Oboseala acumulata din cauza meciurilor jucate intr-un interval foarte scurt si-a pus amprenta pe jucatori, ei ratand uneori nepermis de mult

Evenimentele sportive deosebite au continuat la Constanta, iar publicul a fost ieri la inaltimea asteptarilor, facand din acest Romania-Georgia un adevarat spectacol. Urmeaza Romania-Letonia si apoi, speram, inca multe meciuri in cupele europene ale echipelor HCM, CVM si CS Tomis.Atmosfera exceptionala ieri, la Sala Sporturilor din Constanta, acolo unde echipa masculina de handbal a Romaniei a reusit sa se califice matematic in play-off-ul pentru Campionatul European din 2008. Aflati intr-o postura inedita, aceea de a juca de doua ori in trei zile cu aceeasi echipa, Georgia, romanii au resimtit oboseala acumulata in acest fel si nu se poate spune ca si-au surclasat adversarii. In schimb, au obtinut victoria, ceea ce le asigura cel putin locul doi in grupa si se vor lupta cu Letonia pentru suprematie. Meciul a inceput sub semnul echilibrului, scorul fiind strans (2-2, 4-4 sau 6-4), pana in minutul 15, cand "tricolorii" s-au desprins la patru lungimi de oaspeti. Diferenta de cinci goluri, 12-7, a fost inregistrata prima oara in minutul 23, pentru ca repriza sa se incheie cu 16-11 pentru nationala antrenata de Lucian Rasnita. Partea a doua a consemnat o perioada de ratari exasperante ale romanilor, mai ales prin Marian Cozma, ceea ce a permis georgienilor sa se apropie la un singur gol in minutul 35, scor 16-15. Rasnita a schimbat repede angrenajul, trimitandu-i in teren pe Marius Stavrositu si Laurentiu Toma, jucatori mai odihniti decat colegii lor. Sadoveac, gol de exceptieSchimbarea a avut efectul scontat si Romania a inceput din nou sa isi mareasca avantajul, ajungand din nou la o diferenta de cinci goluri, in minutele 43 (23-18) si 53 (25-20). Marius Sadoveac a fost cel mai in forma jucator, marcand de sapte ori, insa golul cu numarul cinci a fost cu adevarat senzational. Sadoveac a recuperat o minge in propriul teren si a pornit intr-o cursa catre poarta adversa, fiind urmarit indeaproape de un adversar. Romanul insa a reusit sa scape de acesta si cu un ultim efort a inscris printr-un procedeu de senzatie, ridicand spectatorii in picioare. Scorul final a fost pana la urma 30-24 pentru Romania, care a jucat al doilea ei meci la Constanta in decurs de doua saptamani, un al treilea urmand sa se desfasoare pe data de 21 ianuarie, impotriva Letoniei. Va fi partida retur, caci prima mansa va avea loc la Riga, pe 17 ianuarie. Lucian Rasnita a folosit in confruntarea cu Georgia urmatorul lot: Ionut Stanescu (sapte interventii) si Mihai Popescu (patru interventii) - portari, Marius Sadoveac (sapte goluri), Rares Jurca (cinci), Marius Novanc (patru), Alin Sania, Marian Cozma (cate trei), Sandu Iacob, Marius Stavrositu (cate doua), Mihai Timofte, Florin Nicolae, Viorel Mazilu si Laurentiu Toma (cate unul). De la oaspeti s-au remarcat Serghei Kirilov (cinci goluri), Giorgi Tsivtsiadze, George Kobelashvili si Vladimir Rusia (cate patru).