08:14 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ne-am despartit frumos de Europa

24 Jul, 2006 00:00 611 Marime text

Farul - AJ Auxerre, 1-0

# Constantenii au dorit sa demonstreze ca formeaza un lot puternic si au luptat pana la capat pentru obtinerea macar a unei victorii, obiectiv realizat de altfel prin reusita lui Dinu Todoran din penalty, in minutul 46 * Ocazia ratata de Gurita in minutul 52 a reprezentat momentul cheie al partidei, deoarece la 2-0, Farul ar fi avut sanse mari de calificare

Stadionul "Farul" a gazduit sambata probabil cea mai importanta partida din istorie sustinuta de echipa pregatita de Momcilo Vukotic, contra formatiei franceze AJ Auxerre, in mansa a treia a Cupei UEFA Intertoto. In tur, jucatorii lui Jean Fernandez invinsesera cu scorul de 4-1, iar calificarea era astfel foarte greu de obtinut de catre Farul. Totusi, asa cum anunta Vukotic inainte de meci, constantenii au dorit sa demonstreze ca formeaza un lot puternic si au luptat pana la capat pentru obtinerea macar a unei victorii. Vointa lor a dat roade si "rechinii" au invins titrata grupare din "Hexagon" cu scorul de 1-0, prin golul lui Dinu Todoran, din penalty. Nu a fost de ajuns pentru ca alb-albastrii sa se califice in Cupa UEFA, insa acest rezultat va ramane in mintea suporterilor constanteni drept unul frumos si meritat. Partida a inceput cu presiunea gazdelor la poarta lui Fabien Cool, insa atacurile nu au avut consistenta necesara. Si francezii au incercat ceva, dar nu au reusit prea multe, exceptand poate o lovitura libera executata periculos in careu de Cheyrou, insa mingea a trecut pe langa mai multi jucatori francezi si a ajuns in bratele lui Vlas, titularizat la acest meci de catre Vukotic. In minutul 22, Farul a avut prima ocazie, in urma unei lovituri de colt executata de pe partea dreapta de catre Todoran. Pacuraru a receptionat balonul si a trimis cu capul putin peste poarta lui Cool. Peste numai doua minute, Disney a centrat perfect tot de pe dreapta, l-a gasit in pozitie favorabila pe Todoran, iar acesta a reluat cu capul putin pe langa poarta. In minutul 37, acelasi Dinu Todoran patrunde de unul singur in careul francez si suteaza din extrema stanga, dar mingea este respinsa de portarul lui Auxerre. Repriza se incheie nedecis, 0-0 si cei 10.000 de spectatori incep sa creada ca acesta va fi si scorul final. Debutul partii secunde este insa unul furibund si la prima sarja ofensiva a Farului, fundasul Sagna il faulteaza in careu pe Todoran, iar arbitrul portughez Bruno Paixao dicteaza penalty pentru constanteni. Transforma tot Todoran si "rechinii" conduc cu 1-0 in minutul 46. Urmeaza un asalt de proportii la poarta lui Cool, in care ocaziile mari se succed cu repeziciune. Cea mai de proportii se consuma in minutul 52, atunci cand Gurita receptioneaza centrarea lui Disney, trimite mingea in bara, aceasta revine la el, iar sutul este respins de pe linia portii de catre Mignot. Acesta a fost si momentul cheie al jocului, ratarea turnand practic plumb in picioarele constantenilor, care la 2-0 ar fi avut sanse mari de calificare. Pana la final nu s-au mai produs ocazii importante, iar timpul s-a scurs in favoarea oaspetilor care obtin pana la urma calificarea in turul doi preliminar al Cupei UEFA. Momcilo Vukotic a folosit sambata urmatorul unsprezece: 30. Adrian Vlas - 2 Razvan Farmache, 5 Cristian Schiopu, 6. Decebal Gheara, 20. Laurentiu Florea - 10. Iulian Apostol (23. Tibor Moldovan, min.67), 8 Florin Lungu (18. Marius Soare, min.80), 16 Vasile Pacuraru (15. Ionut Larie, min.73), 17. Dinu Todoran - 11. Mihai Gurita (capitan), 9. Disney Armel Mamouna-Ossila. De cealalta parte, antrenorul Jean Fernandez a trimis in teren formula: 1 Fabien Cool - 26. Younes Kaboul, 29. Bakari Sagna, 12. Jean-Pascal Mignot, 2 Johan Radet - 7. Bruno Cheyrou (capitan), 10. Thomas Kahlenberg (3. Frederic Jaures, min.81), 14. Frederic Thomas, 22. Ireneusz Jelen - 21. Daniel Niculae (27. Alain Traore, min.46), 9. Luigi Pieroni (18. Lionel Mathis, min.46). Pe parcursul intalnirii s-au acordat trei cartonase galbene, Florin Lungu (min.44), Benoit Cheyrou (min.54) si Lionel Mathis (min.46).