12:30 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ne-au salvat polonezii

12 Jan, 2007 00:00 697 Marime text

# Cei de la Tomis au avut tot ce le trebuia in aceasta partida, dar mai ales un public mobilizat la maxim, care i-a incurajat chiar si in cele mai grele momente * Jose Cannestracci insa, a avut inspiratie doar incepand din setul doi, prin introducerea in teren a polonezilor Nemanja Kuburovic si Piotr Gabrych

Voleibalistii de pe litoral au dovedit inca o data ca pot sa se mobilizeze atunci cand e nevoie, chiar daca pentru acest lucru este necesar un ajutor strain. Victoria de miercuri ne da sperante si pentru campionat, acolo unde CVM a avut destule sincope pana acum.Club Volei Municipal a reusit pana la urma ce si-a propus in meciul cu Orion Doetinchem, o evolutie buna si in final victoria, chiar daca acest lucru s-a obtinut cu destule emotii. Cei de la Tomis au avut tot ce le trebuia in aceasta partida, dar mai ales un public mobilizat la maxim, care i-a incurajat chiar si in cele mai grele momente. Din pacate, in primul set nu au avut un antrenor lucid, Cannestracci parand depasit de modul in care olandezii au inceput ostilitatile. Chiar si spectatorii din sala se temeau de un dezastru, deoarece voleibalistii din tara lui Hamlet pareau ca formeaza o echipa extrem de solida, de netrecut. Dovada a fost si evolutia scorului, oaspetii conducand in permanenta in primul set, chiar si la sapte puncte diferenta (14-7). Spre finalul acestuia, constantenii s-au mai apropiat, insa au cedat pana la urma cu 23-25. Constient de faptul ca daca nu schimba ceva in angrenajul echipei, nu va avea nicio sansa, Jose Cannestracci a avut inspiratie si i-a introdus in teren pe cei doi polonezi, coordonatorul Nemanja Kuburovic si extrema Piotr Gabrych, acesta din urma contribuind decisiv la ceea ce avea sa se intample, prin marirea vitezei, dar si a calitatii blocajelor. Cu ajutorul lui Gabrych, echipa de pe litoral a inceput sa joace din ce in ce mai bine si, dupa ce a mers jumatate din setul al doilea "cap la cap" cu formatia adversa, a inceput sa se desprinda pe tabela de scor. A fost astfel 18-15 sau 21-17, pentru ca setul sa fie castigat in cele din urma la o diferenta confortabila, 25-18. Partea a treia a meciului s-a incadrat in aceleasi coordonate, cu CVM la timona, surclasandu-si din nou adversarii cu 25-19, in 24 de minute de joc. Ultimul set a fost si cel mai disputat, cu mingi lungi care au tinut publicul spectator cu sufletul la gura si cu acelasi Gabrych intr-o forma de zile mari. Datorita mizei, s-a gresit de ambele parti, in special la serviciu. Setul patru a inceput cum nu se poate mai bine pentru constanteni, care au condus si cu 6-1. Apoi, olandezii au inceput sa recupereze si s-au apropiat la 7-5 si 8-6. In ultimele minute, cand ai nostri conduceau cu 20-15, nimeni nu se mai indoia de victorie, insa oaspetii au mai avut o rabufnire si s-au apropiat la 22-19. Nu a fost insa de ajuns, pentru ca romanii s-au mobilizat si au castigat cu 25-21, consfintind si scorul final al meciului, 3-1. Urmeaza insa un retur de foc in Olanda, caci adversarii au aratat la Constanta ca pot pune oricand probleme serioase oricarei echipe. Dupa cum se stie, in cazul in care echipa noastra pierde, dar are setaveraj sau punctaveraj superior, asta nu va insemna ca este calificata. Se va juca inca un set normal suplimentar, pana la 25, iar echipa care il va castiga se va califica mai departe. Singura sansa ca Tomis sa evite acest set suplimentar, este obtinerea victoriei si in Olanda. Partida revansa va avea loc pe data de 17 ianuarie.